Premium zevkten ‘dört’ köşe

 

Bu yıl ilk 10 aylık dönemde 417 bin adede ulaşan  otomobil satışlarında toplamda yüzde 16’lık düşüşle yaşanmasına karşın, lüks otomobilde yüzler gülüyor.

Yılın son çeyreğinde pazar genelinde bir canlanma trendi başlamasıyla otomotivciler en azından geçen yılki gibi bir pazar beklentisine girerken, premium segment rekora koşuyor. Özellikle BMW, Audi, Mercedes ve Volvo gibi premium segmentin dört önemli markasının performansları dikkat çekiyor. Sadece dört markanın toplam satışları 52 bin 460’ı buldu. Diğer markalar da dahil edildiğinde premiumda satışlar 55 bin adedi aştı. 

 

Luks-oto-satislari-2014

 

 

LÜKS ARAÇ SATIŞLARI REKORA GİDİYOR

 

10 ayda toplam pazarda yüzde 16 düşüşe karşılık, premium segmentte satışlar yüzde 20’ye yakın oranda artış gösterdi. Bu artışta, nispeten vergi avantajına sahip küçük motorlu model alternatiflerin çoğalması büyük rol oynarken, küçük motor avantajına sahip markaların toplam pazardan pay çaldığı da gözlerden kaçmadı. Son üç aylık dönemdeki ivmelenme de göz önüne alındığında, lüks segmentte satışların 70 bin adedi zorlaması sürpriz olmayacak. Bu rakam da rekor anlamına geliyor. Premium segmentte rekor satışa 65 bin adetle 2013 yılında ulaşılmıştı.

 

 

ALMANLARIN BÜYÜK REKABETİ

 

Lüks sınıfta satış artışına karşın premium segment kıran kırana bir rekabete de sahne oluyor. Lüks otomobilde ilk üç Alman markaların oldu. Borusan Otomotiv BMW ile 10 ayda 19 bin 161 adet satış gerçekleştirirken,Mercedes16 bin 929 adetlik satışla BMW’nin arkasından geliyor.

 

Lüks segmenttin üçüncü sırası ise 12 bin 12 adetle Audi aldı. İsveç kökenli Volvo ise 4 bin 358 adetlik satışla dördüncü sırada yer alıyor. 

Önceki İçerikTürkiye’nin en çok satan otomobilleri
Sonraki İçerikFerrari hız kesti, Maserati gaza bastı
OTOAJANDA HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz