PSA FCA birleşmesi, Tofaş, 301 ve C-Elysee üretebilir

VW-Golf-GTI

Otomotiv dünyasında konsolidasyonlar, işbirlikleri, ortaklık görüşmeleri yeni kapılar açmaya devam ediyor. Son olarak gündeme gelen ve onaylanan Alman Opel şirketinin de sahibi olan Fransız PSA (Peugeot-Citroen-DS) ile Amerikalı Chrysler ve Jeep markalarını kontrol eden İtalyan Fiat’ın FCA Grubu ortaklığa yöneldi.

Avrupa’nın en büyük ikinci grubu olmaya aday PSA FCA birleşmesi gerçekleşirse, PSA Grubu FCA ile ABD’ye gidebilecek belki de. Belki de TOFAŞ, Egea üretim hattında Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee üretecek. Ya da eskiden olduğu gibi Mini Cargo projesi canlanacak ve Fiorino üretim bantlarından Peugeot ve Citroen modelleri inebilecek.

Son iki günde yaşanan hızlı süreçte nereye gelindiğine bakalım:

Fransız otomobil üreticisi PSA Grubu ve İtalyan-Amerikan rakibi Fiat Chrysler Automobiles’in yönetim kurulları; dünyanın en büyükleri arasında yer alacak birleşme için ön onayı verdi. Anlaşma ilerlerse dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri doğacak.

Ön onay verilen teklife göre her iki şirket de yeni yapıda yüzde 50-50 pay sahibi olacak.

Yeni yapının oluşturulma sürecine PSA adına Carlos Tavares ile FIAT adına John Elkann kaptanlık yapacak. YEni yönetim kurulu, altısı PSA tarafından olmak üzere 11 üyeden oluşacak.

Birleşme ile ortaya çıkacak yeni şirketin merkezi FCA’nın şu anda ikamet ettiği Hollanda’da konumanacak.

İki otomobil üreticisi, yeni şirketin ortaya çıkmasıyla yaklaşık 3,9 milyar avro (4,4 milyar dolar) tasarruf ve diğer maliyetlerde verimlilik yakalanmasını öngörüyor. Öngörüler arasında her iki tarafta da tesis kapatılması yer almıyor.

ABD’li yatırım şirketi Evercore uzmanları iki devin evliliğiyle 7 milyar euro  (7.8 milyar dolar) gibi önemli bir tasarrufun yakalanabileceğini hesapladığını duyurdu. Aynı raporda bu işbirliğinin Renault ile Fiat (FCA) arasındaki işbirliğinden daha verimli olacağına dikkat çekildi.

Perşembe günü itibariyle sendikalara da gerekli açıklamalar yapılıyor.

Avrupa’daki satışlar için 2 numaralı otomobil üreticisi olan Fiat Chrysler ve PSA’nın birleşmesi, Volkswagen Grubu’na rakip bölgesel bir gücün ortaya çıkmasını sağlayacak.

Birleşme iki otomotiv hanedanını, İtalyan milyarder Agnelli klanını ve Fransa’nın Peugeot ailesini bir araya getirecek.

Ortaya çıkacak fırsatlar arasında kapasite kullanımında düşüş; yaşayan TOFAŞ’ın Peugeot ve Citroen için yeniden üretim yapmaya başlaması mümkün olabilecek.

SUV sınıfında patron olacaklar

PSA ve FCA birleşmesi Avrupa’da SUV segmentinde patronu değiştirecek. Avrupa otomotiv satışlarının yüzde 40’a yakınını oluşturan SUV segmenti kârlılığı en yüksek segmentler arasında. Bu da iki şirketin bilançosuna yansıyacak. Avrupa’da FCA Grubu 2019 yılı ilk 6 ayında 160 bin adete yakın SUV sınıfı araç sattı. PSA markalarının SUV satışları ise aynı dönemde 540 bin adete yaklaştı.

Avrupa SUV satışları

Birleşmeyle birlikte iki şirketin (PSA+FCA) toplam SUV satışları 700 bin adede çıkacak.

  • VW Grubu 684 bin adet
  • Renault-Nissan İttifakı 538 bin adet
  • Hyundai-Kia (265 bin adet),
  • BMW (195 bin adet)
  • Toyota (144 bin adet)
  • Ford (143 bin adet)
  • Jaguar-Land Rover (113 bin adet)
  • Daimler (104 bin adet)
  • Volvo (96 bin adet)

 

Önceki İçerikBMW 5 serisi 2021 makyajını yeni 7 serisinden alacak
Sonraki İçerikWRC 2019 Şampiyonu Ott Tanak, Hyundai ekibine katıldı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz