Rahmi Koç’tan Transit vizesi

 

Ford Otosan, 1 milyar dolarla yola çıktığı ancak sessiz sedasız 1.9 milyar dolara yükselttiği yatırımlarının meyvelerini toplamaya devam ediyor. 

Şirket, Kocaeli fabrikasında 630 milyon dolar yatırımla yarattığı yeni Transit modelini önümüzdeki hafta satışa sunacak.

 

Ford Otosan, 1965 yılından bu yana satışta olan Transit modelinin 7'nci jenerasyonu için en önemli karar merci Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'tan 'Yollara çıkmaya hazır' onayını almayı da başardı.

 

40 yıl Ford Otosan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan otomotiv tutkunu Rahmi Koç, yeni Ford Transit'in geçtiğimiz Perşembe günü Grand Tarabya Hoteli'nde düzenlenen lansmanına katılarak, ticari aracı yakından inceledi ve tam not verdi.

Koç, Türkiye çapında 82 bayinin katıldığı toplantıda Ford Otosan'ın yeni fabrikası Yeniköy'de Nisan'da üretimine başlanacak Courier'le de tanışma fırsatı buldu. Türk mühendislerinin imzasını taşıyan yeni Transit ve Courier, Rahmi Koç'u hem gururlandırdı hem de heyecanlandırdı.

 

Rahmi Koc Yeni Ford Transit Koc MuzesiMilyar dolarlık modellerin Rahmi Koç'un onayını alması, Ford Otosan için büyük önem taşıyor. Çünkü duayen işadamı uzun yıllardır Kocaeli tesisinde üretilen yerli araçlarla yakından ilgileniyor, hatta test ediyor.

 

Ford Otosan'da 'Rahmi Koç' kriterleri 2002 yılına dayanıyor.

O dönemde Transit Connect'i seri üretim öncesinde test eden Rahmi Koç'un boşta kalan sol ayağını dayamak için yeterli alan bulunmadığı eleştirisi üzerine, Ford Otosan mühendisleri hafif ticari araçta rötuş yapmıştı. Mühendisler kalıpları değiştirerek bu alanı genişletmişti. Rahmi Koç, aynı şekilde bir başka Koç Holding şirketi Tofaş'ın Bursa'da ürettiği Fiorino'yu da test edip, 'Çok güzel olmuş' yorumunu yapmıştı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.