Fiat birleşme teklifini geri çekti, Renault üzüntüsünü bildirdi

Fiat Chrysler ile Renault arasında başlayan birleşme görüşmeleri sona erdi. John Elkann başkanlığında toplanan Fiat Chrysler Automobiles yönetimi (FCA), Fiat Chrysler Renault birleşme teklifini geri çekti . Gerekçe olarak Renault’nun yüzde 15 ile en büyük hissedarı olan Fransız hükümetinin tavrı gösterildi.

Fransız hükümetinin tavrı İtalyanları durdurdu

FCA, “Bütün taraflara önemli faydalar sağlamak için yapısı ve şartları dikkatli bir şekilde dengelenen teklif geniş çapta kabul görmektedir. Ancak, Fransa’daki siyasi koşullar şu anda böyle bir kombinasyonun başarılı bir şekilde ilerleyebilmesi için uygun değil” açıklamasını yaptı.

“FCA (Fiat Chrysler Automobiles), bağımsız kalma stratejisini uygulayarak taahhütlerini yerine getirmeye devam edecek” denildi.

Renault hayal kırıklığına uğradı

Konuyla ilgili Renault tarafı da bir açıklama yaptı. açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Groupe Renault, FCA’nın (Fiat Chrysler Automobiles) teklifini derinlemesine değerlendirme olanağı bulamadığından ötürü hayal kırıklığı içinde olduğunu ifade etti.

Groupe Renault tarafından yapılan açıklamada, FCA’dan gelen teklifin, Renault ve İttifak’ın (Renault Grubu’nun Nissan ve Mitsubishi ile olan birliği) çekiciliğinin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, “Nissan’ın bu konudaki yapıcı tavrından duyduğumuz mutluluğu belirtir, FCA’ya gösterdiği çaba ve Renault Yönetim Kurulu üyelerine güvenlerinden dolayı teşekkür ederiz. Bu doğru zamanlı önerinin, endüstriyel olarak çok uygun hem de finansal açıdan çekici, Avrupa merkezli bir global otomotiv devi yaratacağı aşikâr bir çaba olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.