Renault’dan hedef revizyonu

Fransız otomobil üreticisi bu sene küresel satışlardaki artış beklentisini yüzde 2’den yüzde 1’e düşürüyor. Bunun sebebi ise Çin pazarındaki yavaşlık ve Latin Amerika ile Rusya’daki kriz…

Renault yeni modellerle alıcıları etkileyerek bu sene Avrupa satışlarında ise yüzde 5’lik büyüme hedefliyor. Renault yöneticilerinden Jerome Stoll Salı günü yaptığı açıklamada; 2015’in ikinci yarısından çok ümitli olduklarını, 2015 yılında satışa sunulan birçok ürün ile birlikte Avrupa’da daha da güçleneceklerini belirtti.

Renault geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre bu yıl satışlarını yüzde 0,7 artırmayı başardı. Satışlar geçtiğimiz yıl 1,37 milyon iken bu yıl 1,38 milyon adede ulaştı. Fransız otomobil üreticisi yılın ilk yarısında Avrupa’daki satışlarında ise yüzde 9,3 artış yakaladı. Ancak satışlar Amerika’da yüzde 21, Rusya’nın da içerisinde bulunduğu Avrasya’da ise yüzde 10 düştü.

Duster SUV ve Sandero hatchback tarzı gösterişsiz modeller Brezilya ve Arjantin’deki sıkıntılı dönemden dolayı zor günler yaşıyor.

Fransız otomobil üreticisinin uygun fiyatlı araçları çoğunlukla Dacia markası altında satılıyor. Dacia, yüzde 5,4’lük bir düşüş ile 540.793 adet araç satışı gerçekleştirdi ve geçen yıl yüzde 42 olan toplam grup satışlarında bu sene yüzde 39 olarak yer alıyor. Renault’un orta segment araç satışları ise yüzde 5,2 büyüme kaydediyor.

Renault bu sene minivan Espace minivan, kompakt SUV Kadjar ve Hindistan pazarını hedeflediği Kwid’in ardından son olarak Laguna’nın yerine geçecek Talisman’ın üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.