Renault’u Avrupa ayakta tuttu

Geçtiğimiz günlerde yılın ilk yarısındaki satış verilerini açıklayan Fransız otomotiv şirketi Renault Group, satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 5 yükseldiğini duyurdu. Renault Group global pazarda 1 milyon 365 bin 418 adetlik satış gerçekleştirdi. Renault’un artan satışlarında Dacia markasına olan talebin yüksekliği dikkat çekti.

Renault’un verilerine göre geçtiğimiz yıl 1.3 milyon adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştiren marka bu yıl satışlarını 1.37 milyon adede çıkarmayı başardı.

Avrupa’da 6 aylık dönemde 776 bin 236 adet satış gerçekleştiren Renault Group’un satışları geçtiğimiz yıla göre yüzde 18 yükseldi. Renault’un üçüncü büyük pazarı olan Rusya’da ise işler iyi gitmedi ve şirketin satışları yüzde 8 oranında azaldı.

Renault’un en çok satan araçları Clio ve Captur oldu.

6 aylık dönemde Türkiye’de otomotiv pazarının yüzde 25 daralmasına paralel işleri iyi gitmeyen Renault’un ülkemizdeki satışları geçen yıla göre yüzde 26 düştü. Renault bu dönemde Türkiye’de yaklaşık 50 bin yeni otomobil ve hafif ticari araç sattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.