SAAB CEO’sundan flaş açıklama

SAAB CEO’su Mattias Bergman İsveç’te Türkiye ile ortaklıklarının ayrıntılarını basın ile paylaştı. Geliştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Bergman, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi, Türk hükümetiyle bir anlaşma imzaladık. TUBITAK ile yerli otomobil projesinde birlikte çalışıyoruz. Uzun süredir görüşmelerimiz sürüyordu. 28 Mayıs’ta bir anlaşma imzaladık. Şirketimiz bir kaç alanda faaliyet gösteriyor bunlardan bir tanesi, dizayn. Bizim mühendislik ekibimiz ve TUBITAK aracın dizaynı konusunda ortak bir çalışma yürütüyor. Ayrıca Türkiye’deki diğer partnerlerimiz de dizaynın geliştirilmesinde bize katkı sağlıyor, bu anlamda çok sıkı çalışıyoruz. Şu an bir kaç tane prototip hazırladık ve dün sayın bakana bunları sunduk. Bu araçlar farklı ağırlıklarda ve görünümde prototipler. Araçlar bir kaç gün önce de Türkiye’deki ortaklarımız tarafından lanse edildiler. Türk ortaklarımızla üretim haricinde pazarlama ve geliştirme konularında da bilgi paylaşımı yapıyoruz. Bu konudaki Türkiye’deki fabrika sahiplerine, mühendislerine eğitim veriyoruz ve onlarla el ele çalışıyoruz. Bilgiyi, parçaları, üretim sistemini biz sağlıyoruz. Ürün geliştirmesi için kaynakları da paylaşacağız. Kaynak paylaşımımız biraz farklı. Burada sahip olmadığımız imkanlardan bazılarını TUBITAK bize sağlıyor. TÜBITAK’ın mühendis gücü ve laboratuvarlarında ortak çalışma yürütüyoruz. Mühendis gücü ve fiziki şartlara bizde bilgimizi ve kaynaklarımızı katıyoruz. İsveç Hükümeti, Çin Hükümeti ve şimdi de Türkiye ile ayaktayız.”

İsveç’in zamanındaki en önemli markalarından SAAB, GM bünyesinden çıkmıştı. Daha sonra Çinli National Electric Vehicle Sweden (NEVS) SAAB’ı 2012’de 460 milyon dolara almıştı.

YERLİ OTONUN TEMELİNİ SAAB İLE ATTIK
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.