Saab’ın yeni patronundan yeni ortaklık

VW-Golf-GTI

2012 yılında Saab Automobile’i iflası sonucunda satın alan Çinli Dongfeng Motor ve National Electric Vehicle Sweden (NEVS) yeni bir ortaklık anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Birlikte çevreci araçlar üretmek için imza atan şirketlerden NEVS’in yaptığı açıklamayla projede, elektrikli ve plug-in hibrit araçlara odaklanılacağı öğrenildi. NEVS ayrıca, Dongfeng’e Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında kendi otomobil markasının teknik özelliklerini geliştirme konusunda da destek olacak.

Şimdilik finansal bilgileri açıklanmayan ortaklık aynı zamanda Dongfeng’in, NEVS’in Tianjin’deki fabrikasını kullanmasına izin verecek. 200.000 araç kapasitesiyle haziran ayında üretime başlayan fabrika aynı zamanda AR-GE merkezi olarak da görev yapıyor.

PSA/Peugeot-Citroen’in yüzde 14 hissesine sahip olan Dongfeng, Çin’de Nissan, Renault, Honda ve Kia ile ortaklık yapıyor.

Önceki İçerikPagani Zonda Türk tasarımcıyla geri dönüyor
Sonraki İçerikSkoda’nın yaz karnesi
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz