Sabancı’da değişim: Temsa ve Brisa ile mobilite başkanlığı kurdu

Holding içinde Temsa Ulaşım'da CEO değişikliğinin de yaşanacağı yeni dönemde mobilitenin önemi artıyor.

Sabancı Holding, KAP’a yeni bir yapılanmaya gittiğini ve Temsa ile Brisa gibi sanayi şirketlerini yeni bir başlık altında topladığını açıkladı. Mobilitenin giderek öne çıktığı günümüzde otomotiv şirketleri Brisa ve iki ayrı Temsa’yı mobilite çözümleri grubuna bağladı. Diğer önemli sanayi şirketi Kordsa ise Malzeme teknolojileri grubuna alındı. Sabancı Grubu’nda TEMSA tesciliyle Temsa Ulaşım ve Temsa Motorlu Araçlar şirketleri yer alıyor. Bu şirketlerden biri Adana merkezli olarak Temsa markasıyla otobüs ve ticari araçlar üretip, ihraç ediyor. Diğeri ise Mitsibushi marka otomobillerin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor.

TEMSA’da CEO değişikliği

Bu arada Adana merkezli Temsa Ulaşım şirketinde 1 temmuzda geçerli olmak üzere bir de üst düzey görev değişikliği olacak. Sabancı Holding şirketlerinden TEMSA OTOBÜS’ÜN direksiyonuna bir kadın yönetici oturacak.

Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, mevcut CEO Tolga Kaan Doğancıoğlu’ndan görevi devralacak.

Evren Güzel, önümüzdeki dönemde mevcut CEO Tolga Kaan Doğancıoğlu’ndan TEMSA CEO’luğu görevini devralacak.

 

 

Konuya ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Sabancı Holding olarak stratejik önceliklerimiz doğrultusunda, ana işlerimizin büyütülmesi ve yeni büyüme platformlarına yatırım odağımızı güçlendirmek amacıyla yapılan organizasyonel gözden geçirme neticesinde; malzeme teknolojileri alanındaki odağımızı ve mobilite çözümlerindeki liderlik konumumuzu daha da güçlendirmek amacıyla,

  • Yapı Malzemeleri ve Sanayi stratejik iş kollarının,
  • Malzeme Teknolojileri ve
  • Mobilite Çözümleri olarak yapılandırılmasına karar verilmiştir.

Bu değişiklik sonrasında, halihazırda

  • Yapı Malzemeleri Grup Başkanı olarak görev yapan Burak Orhun Malzeme Teknolojileri Grup Başkanlığı’na;
  • Sanayi Grup Başkanı olarak görev yapan Cevdet Alemdar ise Mobilite Çözümleri Grup Başkanı olarak 19 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere atanmışlardır.

Yapılan atamalar ile birlikte,

Akçansa, Çimsa ve Kordsa şirketlerimiz faaliyetlerini Malzeme Teknolojileri Grup Başkanlığı bünyesinde;

Brisa, Temsa Ulaşım ve Temsa Motorlu Araçlar şirketlerimiz ise faaliyetlerini Mobilite Çözümleri Grup Başkanlığı bünyesinde sürdürecektir.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.