SAHİBİNDEN SATILIK

Otomotiv ve ekonomi dünyası 15 gündür Volkswagen (VW) Grubu’nun skandalıyla çalkalanıyor. ABD’de dizel araçlarda bilgisayar yazılımı yardımıyla çevreye yayılan zararlı gazları düşük gösterdiği ortaya çıkan ve bir anda tüm dünyaya yayılan kriz karşısında Alman otomotiv devi zor günler yaşıyor.

Şirket 11 milyon aracı geri çağıracağını açıklarken, hatanın düzeltilmesi için 6.5 milyar euro para ayırdı. Ancak analistler rekor geri çağırmanın maliyetinin çok daha fazla olacağı konusunda hem fikir. İsviçreli banka Credit Suisse’in açıkladığı rapor da bunu gösteriyor. Credit Suisse skandalın faturasının VW’ye 23 milyar euro ile 78 milyar euro arasında çıkacağını açıkladı.

Peki 600 bin çalışanlı, 202 milyar euro cirolu Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi VW Grubu, finansal krizden nasıl çıkacak?

Ortaya farklı farklı senaryolar atılıyor…

Reuters’a konuşan analistlere göre, VW’nin kasasında ikinci çeyrek sonunda 17.6 milyar euro nakit bulunuyor. Ayrıca 15 milyar euroluk satılabilir menkulü var. Ancak dünya liderliğine oynayan şirketin iş planının yürümesi için de minimum 10 milyar euro gerekiyor.

Bazı analistler, Volkswagen Grubu’nun bu krizden çıkması için ağır ticari araç markaları MAN, Scania veya süper lüksleri Lamborghini, Bugatti ile 2012’de 1.1 milyar dolara bünyesine kattığı İtalyan motosiklet üreticisi Ducati’yi elden çıkarması gerektiği konusunda hemfikirler. Lamborghini ve Bugatti’nin öne çıkmasının nedeni Asyalı yatırımcıların ve yatırım fonlarının bu iki markaya büyük ilgi göstermesi.

Uzmanlar, Alman devin VW, Audi, Porsche, Seat ve Skoda gibi volüm yapan markaları elden çıkarmasını beklemiyor. Çünkü bu markalar 10 milyon adedin üzerinde satış gerçekleştiren VW Grubu’nun lokomotifi konumunda. Lamborghini, Bugatti ve Ducati ise Alman devi için imaj ve prestij olarak görülüyor…

Notunu düşürecekler

Analistler yaşanan gelişmelerin Volkswagen’in uluslarası piyasalardan kredi bulmasını da zorlaştıracağını belirtiyor. Nedeni de kredi notunun tehlikete olması.

Geçen hafta kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, Fitch, Standart&Poor’s, grubun notunu negatife indirdi. Uzmanlar bir sonraki adımını not düşüşü olduğunu ve bu durumun VW’nin işini daha da zorlaştıracağı değerlendirmesini yapıyor.

Piyasa değeri 27 milyar euro eridi

VW Grubu’nun Frankfurt Borsası’ndaki hisseleri yüzde 37 eridi. Skandal öncesinde borsada 18 Eylül’de 161.17 eurodan işlem gören VW’nin değeri 102 euroya geriledi. VW’nin piyasa değeri 74.1 milyar eurodan 46.9 milyar euroya indi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.