Şirket bilançolarına Ferrari makyajı: Süper sporculardan 2. el atağı

İkinci el otomobil piyasasındaki çılgın yükseliş rüzgarı; süper lüks otomobilleri de önüne kattı. İkinci el araba sitelerinde satışa çıkan Ferrari, Aston Martin, Mclaren, Porsche modellerinin sayıları artış gösterdi. Bu gelişmeye bakarak biz de otoajanda olarak, son dönemde süper spor milyonluk otomobillerin satışa konmalarındaki artışı masaya yatırdık. Çağdaş Akgün arkadaşımız çok sıkı çalışıp, bu araçların bir kısmını ayıkladı, listeledi. Karşımıza çıkansa 2020 ilk yarısında sıkıntılı günler yaşayan şirketlerin, ellerindeki süper lüks otomobilleri satışa koyarak, bilançolarını gülümsettikleri oldu. Başlığımız da Şirket bilançolarına Ferrari makyajı olarak şekillendi. İkinci el Ferrari, ikinci el Aston Martin, ikinci el Porsche listeleri uzayıp gidiyor desek yeridir!

Milyonluk fiyatlarla etiketlenen Aston Martin, geçtiğimiz günlerdeki 6 haftalık süreçte 7 adet araç satışı yaparak, kendi rekorunu kırdı.Temmuz ayında bu markanın ilk SUV modeli DBX Avrupa ile aynı dönemde Türkiye yollarına çıkıyor.

Genellikle şirket sahipliğinde bulunan; yüksek ÖTV ve MTV değerlerine sahip olan bu araçlar, alındıkları dönemin fiyatına göre “iyi” fiyatlara sahibinden listelerinde yer almaya başladı. Halen satılan ikinci el süper lüks otomobil modelleri, neredeyse alındığı dönemindeki sıfır fiyatına etiketleniyorlar.

Milyonluk fiyatlarla etiketlenen bu araçlar, şirket aracı olmaları nedeniyle de yüzde 1 KDV ile çıkışları yapılacak. Şirketler böylelikle ikinci el piyasasındaki yükselişi avantaja çevirerek, satılan araçların gelirleri ile şirket bilançolarına yüksek rakımlı girişler yapabilecek. Aynı fiyata yenisi alınamayacak ama şirket hesabına girecek yüksek kâr ile 2020 bilançosu çok parlayacak.

İlk olarak rekor kırmayı başaran Aston Martin ile başlayalım. Listedeki diğer modellerle eşdeğer fiyat etiketine sahip olan, 1.5 ayda 7 adet satışı gerçekleşen Aston Martin Vanquish V12 2015 modelinin ikinci el fiyatı 2,5 milyon “Törkish Lira”.

Şirket koleksiyonundan fırlayan bir göz bebeği; 1988 Model Ferrari Testarossa, 2 milyon 750 bin TL’ye satılıyor. Yaşına aldanmayın, bu model hala 34 bin kilometrede ve yeni sahibini beklemek üzere özel garajda saklanıyor.

Yeni Ferrari almak isteyip alamıyorsanız pek üzülmenize gerek yok, eski Ferrari de bir o kadar pahalı. Eski model olmasına rağmen yeni bir Ferrari kadar pahalı. Çünkü kendisi özel üretim F355 Challenge modeli. Ülkemizde 2 milyon 450 bin TL’ye satılan bu otomobilden, dünyada sadece 109 adet bulunuyor.

Bu arabayı “Nereden hatırlıyorum ya?” diye düşünüyorsanız, uzağa gitmenize gerek yok. Shell istasyonlarında oyuncağı verilen bu modelin kırmızı rengini çok yakından tanıyorsunuz. Muadilleri 1 milyonluk fiyatlara satılıyor ancak bu otomobil, şirket bilançosunu yeniden düzenletebilir. 2008 model olan F430 Scuderia modeli 3 milyon 500 bin TL’lik fiyata satılıyor.

Koleksiyondan fırlayan bir Ferrari modeli daha listede yerini alıyor. 2012 Yılının döviz kurlarıyla ülkemizde sıfırı 1 milyon 200 bin TL olan Ferrari F12 Berlinetta modeli, şu an ikinci el olarak 3 milyon 400 bin TL’ye alıcısını bekliyor. 2012 yılında dünyanın en iyi performans otomobili olarak seçilen F12’yi satın almak isterseniz, öncelikle randevu almanız gerekiyor.

Ferrari ile aynı koleksiyonda kader arkadaşlığı yapan İtalyan otomobil, kilometre olarak neredeyse sıfıra yakın. Fiyatı için aynı şeyi söylemeyiz, fiyatında sıfırı bol; Lamborghini Huracan LP-610-4 modeli 5 milyon 250 bin TL’lik fiyatıyla ilanda yerini almış. Sıfırı ise 2017 yılında yaklaşık 1 milyon TL’ye ülkemizde satışa sunulmuştu.

Şirketin en pahalı otomobili, Aston Martin gibi 7 adet satılma şansı maalesef yok. Türkiye’de 1 adet bulunuyor ve yurt dışından özel üretim olarak getirtilmiş. 2013 model McLaren Mp4-12C modelinin sıfır fiyatı hakkında net bir bilgi bulunmasa da ikinci el fiyatı 2 milyon 650 bin TL. Bulunmaz hint kumaşı gibi olan araç ikinci el rüzgârına kapılıp satılırsa, şirketi bir adım daha öne atacaktır.

Döneminin ötesindeki yukarı doğru açılan kapı tasarımıyla hepimizin ilgisini çekmiştir. Evet, o Mercedes SLS AMG… Kasko değeri, 1 milyon 774 bin TL fakat kendisi 3 milyon 250 bin TL. 571 beygir güç üretebilen 6.2 litrelik motoruyla, 2011 yılında ülkemizde 750 bin TL ödenerek satın alınabiliyordu.

Kolayca ve bolca bulunabilecek olan Porsche 911 Carrera modelleri yaklaşık olarak 2.5 milyon TL civarındaki fiyatlara satılıyor. İkonik Porsche modelinin 2015 yılındaki döviz kuruyla ülkemize geliş fiyatı ise şu anki ikinci el fiyatının 3’te 1’i kadar bile değil. 2015 yılında lüks ve spor bir Porsche Carrera almak isteseydiniz, vergiler haricinde 770 bin TL ödeyecektiniz.

Nissan GTR-35, Türkiye’de oldukça fazla bulunan ama bir o kadar da az rastlanan bir otomobil. İkinci el piyasası da artışa rağmen 1 milyon 500 binli rakamlarda kalmış durumda. Rakiplerine göre tercih edilme ve satılma şansı da biraz daha yüksek, ancak yakın zamanda bu otomobili kullanmak yerine koleksiyonunuza katmayı tercih edebilirsiniz. Kompakt otomobillere daha fazla ağırlık vereceği bilinen Nissan, süper otomobilin üretimini durdurabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.