Skoda Kodiaq, Octavia ve Superb’e yapay zeka geliyor

Akıllı teknolojilerden yapay zeka otomobillere de girdi. Skoda Kodiaq, Octavia ve Superb bu modellerin ilkleri olacak.

Skoda, yapay zeka tabanlı chatbot ChatGPT’yi Laura sesli asistanını entegre ettiğini açıkladı. MEB GP ve MQB EVO platformlarına sahip Skoda modelleri yeni donanımdan yararlanan ilk araçlar olacak. Yeni Skoda Kodiaq, Octavia ve Superb ilkler olacak. ChatGPT entegrasyonuna sahip sistem sayesinde kullanıcılar yapay zeka veritabanına erişebilecekler ve sürüş sırasında kendilerine içerik okunmasını sağlayabilecekler.

Bu yeni özellik, otomotiv sektörüne özel olarak geliştirilen ve ChatGPT entegrasyonu sunan teknoloji ortağı Cerence tarafından uygulandı. Skoda modellerine daha fazla 2024’ün ortasından itibaren uygulanmaya başlanacak. İlk olarak tam elektrikli Skoda Enyaq’ın belirli versiyonlarında, yeni nesil Superb ve Kodiaq ile yeni Octavia’da sunulacak. Skoda’nın yeni sisteminde Laura sesli asistan, önceki sesli komutların çok ötesine geçen çeşitli yeni yetenekler getirecek.

Laura sesli asistan bilgi-eğlence sistemini, navigasyonu ve klimayı kontrol etmek ve genel bilgi sorularını yanıtlamak için kullanılabilecek. Gelecekte yapay zeka, sürekli gelişen yeteneklerinin bir parçası olarak bunun ötesine geçen sorulara yanıt olarak ek bilgiler sağlayacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.