SON DAKİKA! Haziran 60 bin oldu, 6 aylık sonuçlar açıklandı…

 

Turkiye otomotiv pazari 2014 haziran

Haziran ayi otomobil ve hafi fticari araç satışları belli oldu.

Otomotiv Distribütrleri Derneği (ODD) tarafından yapılan açıklamaya göre haziran ayında Türkiye'de 60 bin 163 adet araç satıldı. Geçen yılın haziran ayında satılan araçların sayısı 74 bin 96 adetti. Satışların yüzde 18.8 oranında azaldığı haziran pazarında satılan otomobillerin adeti 47 bin 278 adet olurken, hafif ticari araçların sayısı 12 bin 885 adette kaldı.

Yılın ilk alında Türkiye otomobil pazarı yüzde 25 küçüldü.

Haziran ayında gerçekleşen 60 bin adetlik satışla bu yılki pazar 286 bin bin 861 adete yükseldi.

Geçen yılın aynı döneminde 6 ayda satılan araçların toplamı 382 bin adete yakındı.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, 2014 yılı ilk yarısında kur ve faizlerdeki yükseliş, otomobil ÖTV oranlarındaki artış, kredi kullanımına yönelik sınırlamalar ve özel sektör yatırımlarındaki yavaşlamaların etkisinin hisseldiği bir yarıyıl yaşandığına dikkat çekerek, önümüzdeki aylara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

Önümüzdeki ikinci altı ay içinde ise kur ve faizlerdeki hareketlilik, seçim süreci, Merkez Bankası'nın sıkı para politikası, içinde bulunduğumuz coğrafyadaki hareketlilik ile ABD ve Avrupa merkez bankalarının para politikalarının etkisi yaşanacak. Bu etkiler altında Türkiye otomotiv ;azarının 650-700 bin adet aralığında gerçekleşyeceğini öngörüyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.