SON DAKİKA: TOTAL, MİLANGAZ OLDU

Fransız petrol devi Total, Türkiye’deki istasyon ağını, ticari faaliyetlerini, ikmal ve lojistik varlıklarını satışı için anlaşma imzaladı.

325 milyon Euro (yaklaşık 356 milyon dolar) değere sahip satış işleminin diğer tarafından ise medyanın son patronlarından Demirören Grubu bulunuyor.

Anlaşma Rekabet Kurumu’nun onayından sonra geçerli olacak.

ZORLUKLAR YÜZÜNDEN ÇIKMAYA KARAR VERDİ

Total S.A. Yönetim Komitesi üyesi, Marketing & Services Bölüm Başkanı, Philippe Boisseau:

“Türkiye’de uzun seneler boyunca faaliyet gösterdikten sonra, pozisyonumuzu ve rekabet ortamını derinlemesine inceledik ve dünya genelindeki faaliyetlerimizden beklediğimiz verimlilik seviyelerine ulaşmak için istasyon ağı faaliyetlerimizde yeterli bir pazar payına ulaşmanın zor olduğu sonucuna vardık.“ açıklaması yaptı

TAMAMEN ÇIKMAYACAK

Total, satış sonrası devir işleminin tamamlanmasını takiben, ayrı bir şirket çatısı altında bir araya getirilecek madeni yağ (Menemen‘deki harmanlama tesisi de dahil olacak şekilde) ve kokusuz LPG faaliyetleri ile Türkiye pazarında varlığını sürdürmeye devam edecek.

Total’den yapılan açıklamada Demirören Grubu4na İnsan Kaynakları konusunda özenli davranması konusunda hassasiyetlerine özel itina gösterileceği de bildirildi.

Devir işlemi bir kaç ay içinde tamamlanana kadar, Total Oil Türkiye, faaliyetlerini alıcı ile koordineli bir şekilde ve özellikle de rekabet hukuku açısından düzenlemelere azami saygı göstererek takip edecektir.

Demirören Grubu Hakkında

Demirören, son 60 yılda Türkiye’nin imalat ve inşaattan turizme, eğitim ve medya gibi değişik alanlarında faaliyet gösteriyor. Demirören’in bağlı şirketlerinden Milangaz ülkenin ilk LPG tedarikçisidir. Bir aile şirketi olan Demirören, müşterilere geniş bir faaliyet alanında hizmetler sağlamaktadır.

Total Oil Türkiye Hakkında

Total’in %100 iştiraki olan Total Oil Türkiye, Türkiye’de akaryakıt dağıtımında 5. oyuncudur. 358 çalışanı, 440 adet istasyonu ve yaklaşık %5.5 akaryakıt bayi ağı pazar payı (31 Aralık 2014 itibari ile) ile akaryakıt ve LPG satışında tüm ülke çapında faaliyet göstermektedir. Total, özel ürünler ticaretinde de aktiftir: özellikle %11.4’lük pazar payı ile madeni yağlarda ve Avrupa yakasında da kokusuz LPG’de . Bu iki faaliyet devredilmemiş olup, devir işleminin tamamlanmasını takiben ayrı bir şirket çatısı altında bir araya getirilecektir.

Petrol ürünlerinin ithalatçısı Total Oil Türkiye, Tüpraş rafinerilerinden de ürün tedarik etmektedir.

Akaryakıt terminalleri ve LPG dolum tesisleri ile lojistik alanında da faaliyet göstermekte olup, Menemen ‘de de bir madeni yağ harmanlama tesisi bulunmaktadır. Ayrıca üç iştiraki vardır: bir taraftan herbirinde % 50 payının olduğu iki lojistik JV; diğer taraftan ise bayi ağının birçok istasyonunu işleten %100 ‘üne sahip olduğu şirket.

Total Grubu hakkında

Total enerjide global bir grup olup , dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biri, güneş enerjisinde ise Sunpower ile dünyada 2 numaralı oyuncudur. 100 bin çalışanla 130 ülkede faaliyettedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.