Stellantis otomotiv ailesine yeni marka katıldı: Çinli Leapmotor

Çatısı altında Peugeot, Opel, Fiat, Alfa Romeo, Citroen, Jeep, Ram gibi markaların bulunduğu dünyanın 4. büyük otomotiv şirketi Stellantis, listeye yeni bir marka daha ekledi. Ucuz elektrikli otomobil rekabeti için Çinde üretilecek Leapmotor modelleri Avrupa’da 2024 sonunda Stellantis şirketi tarafından piyasaya verilecek.

Stellantis CFO’su  Natalie Knight, Çinli elektrikli araç üreticisinden hisse satın alma anlaşmasının ardından Stellantis’in artık yeni bir markası daha olduğunu söyledi. Stellantis ve Leapmotor, Leapmotor modellerinin Çin dışına ihracatı ve satışı için Hollanda’da ortak şirket kuruyor. Knight, Avrupa’nın Leapmotor’un elektrikli araçları için ilk pazar olacağını söyledi.

Ortak şirket kuruldu

Stellantis, Leapmotor ana şirketinde yüzde 20 hisse satın almak için yaklaşık 1,5 milyar avro yatırım yapacak. İki şirket, Leapmotor International adında Hollanda merkezli bir ortak girişim kuracak. Yeni şirket yüzde 51 hisseye sahip olan Stellantis tarafından kontrol edilecek.

Ortak girişim, 2030 yılına kadar Çin dışında 500.000 satış hedefliyor. Ayrıca Leapmotor’un uzun vadede Çin’de yıllık 1 milyon adet satmayı hedeflediği de belirtiliyor.

Elektrikli C3 2024
Stellantis, geçtğimiz günlerde 23.500 euro etikete sahip ucuz bir elektrikli modeli piyasaya çıkaracağını göstermişti.

EV satışlarındaki büyüme

Stellantis Salı günü yaptığı açıklamada, bu yıl 300 bin elektrikli araç barajını aymak üzere oldukları belirtildi. Bu da 2022 yılına göre yüzde 37 artış anlamına geliyor.

Dataforce verilerine göre Volkswagen Grubu, Avrupa’nın en çok şarj edilebilir elektrikli araç (BEV) satıcısı ve aynı zamanda genel araç satışlarında da birinci sırada yer alıyor. BEV satışlarında Tesla 2., Stellantis ise 3. sırada.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.