Süper hibrid Lamborghini Sian Frankfurt’ta ‘çaktı’

Lamborghini, Bolonya lehçesinde yıldırım anlamına gelen ilk hibrit süper otomobili Sian’ı ‘Frankfurt Otomobil Fuarı sahnesine çıkardı. Karşınızda Lamborghini Sian hakkında herşey.

İkonik V12 motoru hibrit teknolojisiyle birleştiren Sián, toplamda 819 Hp’lik güç üretimiyle bugüne kadar üretilen en güçlü Lamborghini Sian, 2,8 saniyeden az sürede 0’dan 100 km/s’ye çıkarken azami hızı ise 350 km/s.

Sadece 63 adet üretilecek Sián. Yani bir nevi özel terzi usulü ve sadece sayılı sahipleri için. 63 otomobilin her biri sahibine özel dizayn edilecek.

Automobili Lamborghini, yeni hibrit süper spor otomobili Sián’ı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gözler önüne seriyor.

Tüm zamanların en hızlı Lamborghini modeli ünvanını aldı. 

Automobili Lamborghini Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali, “Lamborghini Sián, markanın elektrikli otomobillere geçiş yolundaki ilk kilometre taşı olmasının yanı sıra yeni nesil V12 motorumuzu da ortaya koyuyor” dedi.

Sadece 63 adet üretilecek

Frankfurt’ta Oro Electrum (elektrik sarısı) renklerle gösteriliyor. Verde Gea renkli ve özel konfigürasyonlu Sİan, geleceğin elektrikli Lamborghini otomobilinin vücut bulmuş hali. Altın parçacıkları ve altın kristaller içeren hayli değerli ve çok katmanlı bir boyaya sahip. Kokpitte, özel tasarlanıp 3D üretilmiş parçaların birleşimiyle ‘Terra di Sant’Agata Bolognese’ rengi anilin deri döşeme gözlere yansıyor.

Sián gücünü V12 motorundan alıyor ve süper spor otomobiller için yeni bir güç aktarma mekanizması ile yola çıkıyor.

Şanzımana 34 hp güç üreten 48 voltluk bir elektrikli motor eklenmiş. Böylece düşük voltajlı hibrit bir otomobilde elektrikli motorla tekerlekler arasında ilk kez doğrudan bir bağlantı kuruluyor. Elektrikli motor geri dönüş ve park etme gibi elektrik gücüyle düşük hızda gerçekleştirilen hareketleri de besliyor.

Sián, lityum iyon bir batarya taşımak yerine süper kapasitör uygulamasını hayata geçiriyor. Süper kapasitör, güç depolama kapasitesi 10 kat artırılarak büyük ölçüde geliştirilmiş bir teknoloji. Süper kapasitör, aynı ağırlıktaki bir bataryaya kıyasla üç kat daha güçlü ve aynı gücü üreten bir bataryaya kıyasla üç kat daha hafif.

Süper kapasitör ve elektrikli motor dahil zadece 34 kg ağırlığındaki elektrik sistemi, böylece 1,0 kg/hp gibi üstün bir güç-ağırlık oranına ulaşılmasında pay sahibi oluyor.

Lamborhgini Sian üzerinde ileri teknoloji, V12 motorla birleşiyor. Titanyum emme supaplarına sahip olan ve 8.500 rpm’de 785 hp (577 kW) güç ortaya koyacak şekilde iyileştirilen V12 motor böylece bir Lamborghini motor ünitesinde en yüksek çıkış gücünü yansıtıyor.

Hibrit sistemden gelen 34 hp ilave güç de değerlendirildiğinde Sián toplam 819 hp (602 kW) güce sahip oluyor. Hafif malzemelerin yoğun bir şekilde kullanılmasından ötürü Sián’ın güç-ağırlık oranı, Aventador SVJ’ninkinden daha iyi. Sián, 350 km/s’yi aşan bir azami hıza sahip.

Lamborghini Sián’da Lamborghini için özel olarak üretilen ileri düzey yenilemeli fren sistemi bulunuyor. Normal Li-İon bataryaların aksine aynı güçle hem şarj edilip hem boşaltılabilen süper kapasitörün simetrik hareketi sayesinde Sián’ın enerji depolama sistemi, araç her fren yaptığında tam olarak şarj oluyor. Depolanan enerji anında güç yükleme için kullanılabiliyor. Bu, sürücünün ivmelenme sırasında elektrikli motorun otomatik olarak devreden çıkmasıyla birlikte 130 km/s’ye kadar yüksek torktan anında faydalanmasını sağlıyor.

0’dan 100 km/s hıza 2,8 saniyeden kısa sürede ulaşan Sián bugüne dek en hızlı ivmelenmeye sahip Lamborghini.

Lamborghini Sián, sıra dışı aerodinamik çözümlerle birleşen vizyoner ve fütüristik bir tasarıma sahip. Countach’ten esinlenen Sián’ın yan gürünümünde Gandini’nin çizgileri var. Otomobilin siluetinde ise aero kanatlar gibi yeni özellikler mevcut ve bunlar Sián’a başka bir otomobille karıştırılmasını imkansız kılacak bir görünüm veriyor.

Lamborghini’nin ikonik ‘Y’ şekli, kapılardaki NACA hava girişlerinde görülebiliyor. Motor kapağında cam unsurlar, kaputta ise Countach’te olduğu gibi diyagonal çizgiler bulunuyor.

Entegre karbon fiber rüzgar deflektörlü ön tamponda ‘Y’ formlu farlar göze çarpıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.