Sürüş destek sistemli araç pazarı 300 milyar dolara çıkacak

Otomotivde yeni teknolojiler ayın anda çoklu yönde gelişiyor. Bir yandan egzoz gazlarını azaltmaya uğraşan mühendisler, öte yandan elektrikli araç geliştiriyorlar. Bir yanda ise mobilite var ve bir kısım mühendis de kendi kendine giden araç teknolojileri için çalışıyor. Tabii bunlar hep bir kaç yıl sonraki otomobil maliyetlerine yansıyacak. Otomobil fiyatları bu maliyetleri içerecek. Üreticiler ve “yan sanayiciler” yeni dönemin hazırlıkları için yeniden konumlanıyor. Bosch ve Delphy gibi dünya devleri şimdiden planlarını uygulamaya koşmuş durumda. Bir başka Alman dev ZF de konuyla ilgili bir adım daha attı.

ZF, Wabco’yu satın alıyor

Şanzıman üreticisi ZF, ağır ticari araçlarda sürüş destek sistemleri geliştiren Belçika merkezli Wabco şirketini 7 milyar dolara satın almaya karar verdi. ZF’nin bir süredir otonom sürüş teknolojileri konusunda büyümek istediği biliniyordu.

Sürüş destek sistemlerine sahip otomobil pazarı 300 milyar doları bulabilir

Sürüş destek sistemli araç satışları

Yeni teknolojilerin kullanıldığı araç sayıları da giderek artıyor. Yeni nesil araçların hemen hemen hepsinde bu teknolojiler kullanlmaya başlıyor. Örneğin yeni Clio, Renault Nissan Grubu’nun kendi aralarında haberleşmelerini sağlayacak teknolojiye sahip ilk modeli olacak.

Goldman Sachs’a göre, gelişmiş sürücü destek sistemleri ve otonom araç pazarı 2015 yılında yaklaşık 3 milyar dolar oldu. Bu araçların 2025’te 96 milyar dolara, 2035’te 290 milyar dolar büyüklüğe çıkması bekleniyor.

ZF CEO’su Wolf-Henning Scheider, devralımın şirketin ticari araç bölümünün araç dinamikleri kontrolü konusundaki uzmanlığını genişletmesini sağlayacağını söyledi.

Daha önce, ZF e-mobilite ve özerk sürüş için 12 milyar avrodan (13,6 milyar dolar) daha fazla yatırım yapmayı planladığını belirtti. Tüm nakit anlaşma hisse başına 136,50 $ ‘dır ve Wabco’nun 26 Şubat’taki 120,75 $’ lık kapanış fiyatı için yüzde 13’lük bir primi temsil eder.

ZF ve Wabco, ZF’nin aktif direksiyon teknolojisine sahip kamyonlar için Wabco’nun frenleme, denge ve araç dinamiği kontrol sistemlerini birleştiren bir kaçış manevra yardım sistemi geliştirdi.

İki şirket, 2020’de kapanması beklenen anlaşmanın Wabco’nun yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle kabul edildiğini söyledi. 

Önceki İçerikAvrupa’yı 94 gr’da kesmedi: Dizellerden sonra sıra benzinli araçlara mı geliyor
Sonraki İçerikPeugeot Partner yeni haliyle satışa çıktı: Fiyatı ve özellikleri
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz