Suzuki Vitara test sürüşü

Suzuki Vitara test sürüşü

Doğan Holding’in kanatları altında Türkiye’deki yeniden yapılanmasını tamamlayan Suzuki, Türkiye, ürün gamının önemli modellerinden biri olan Vitara’yı geçtiğimiz yaz aylarında ülkemiz yollarına çıkardı. Biz de yazdan bu yana yollarda olan Suzuki Vitara’nın 120 beygir güç üreten 1.6 litrelik benzinli motora sahip 4×4 versiyonu ile bir gün geçirdik.

Tasarım detayları

Giriş fiyatı 73 bin 500 TL olan Vitara’nın ön kısımda Suzuki logosunu vurgulayan ve araca sert duruşunu veren yeni ön panjur ve köşelere alınmış çekik farlar, üst donanımda sunulan LED gündüz farlarının entegre edildiği tampon ve yan çamurlukların A sütunu ile birleştiği noktalara yerleştirilen ve artık bir Vitara geleneği haline gelen havalandırma kanalları ilk bakışta dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Suzuki Vitara'nın ön tasarımı
Suzuki Vitara’nın ön tasarımı

Yeni Vitara, opsiyonel olarak sunulan çift renk seçeneği ile farklı tavan renginin seçilebilmesine de imkan tanıyor. Tavan raylarının yanı sıra, aracın arka kısmında yükseğe konumlandırılmış stop lambaları ve arka tampondaki krom difüzör efekti yaratan parçalar da Yeni Vitara’nın geçmişinden gelen offroad genlerini korumaya devam ettiğini gösteriyor.

Güvenlik ekipmanları

Yeni nesil 4×4 Allgrip teknolojisiyle 4 farklı sürüş seçeneği sunan Vitara’da arazi sürüşünü azami kılmak adına yokuş kalkış desteği ve eğim iniş kontrol sistemi de bulunuyor.

Suzuki Vitara'nın arka tasarımı
Suzuki Vitara’nın arka tasarımı

Euro NCAP’ten 5 yıldız alan Vitara’da geri görüş kamerası, Radar Fren Destek Sistemi ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi gibi pek çok yeni güvenlik önlemine de yer veriliyor. Radar Fren Destek Sistemi, sürücünün çarpışmadan kaçınmak için frene basamaması halinde, frenleri otomatik olarak aktif hale getiriyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, gelişmiş bir radar yardımıyla yaklaşık 200 m’lik bir alanı sürekli olarak tarıyor ve önde bulunan araçlara olan güvenli takip mesafesini sürekli olarak koruyor.

Suzuki Vitara'nın kabini
Suzuki Vitara’nın kabini

Kabininde 10.1 inçlik büyük bir dokunmatik ekrana sahip olan yeni Vitara’da navigasyon, video oynatma, Bluetooth ve USB giriş özellikleri yer alıyor.

Suzuki Vitara fiyat listesi
Suzuki Vitara fiyat listesi

Yeni Vitara’nın 140 beygir güç üreten 1.4 litrelik ve 120 beygir güç üreten 1.6 litrelik iki farklı motor seçeneği bulunuyor. Yalnızca benzinli motorlarla satın alınabilen Vitara’nın bizim test ettiğimiz 1.6 litrelik versiyonu fabrika verilerine göre ortalama 5.3 lt yakıt tüketiyor. Suzuki Vitara test sırasında ise bize 7-8 lt civarında yakıt tüketimi sundu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.