Telematik gelecek, kasko ucuzlayacak

Uçaklardaki kara kutu sisteminin bir benzeri motorlu taşıtlara da uygulanabilecek.

Telematik adı verilen sistemin uygulamaya girmesiyle birlikte kasko ve trafik sigortalarında fiyatlandırma modelinin tamamen değişeceği ifade ediliyor.

Yeni nesil BT servis ve çözümleri alanında faaliyet göstenen CSC’nin (NYSE: CSC) Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, yakında Türkiye’de de kullanıma sunulacak telematik sisteminin araç sigortalarında devrim niteliğinde yenilikleri beraberinde getireceğini iddia etti. 

Esen “Telematik, uçaklarda bulunan kara kutu sisteminin bir benzerini motorlu taşıtlara getiriyor diyebiliriz. Aracın konum bilgisini, sürücünün sürüş biçimini ve kurallara uyup uymadığını kayıt altına alan telematik sayesinde, yaş ve cinsiyet gibi fiyatlandırmada temel oluşturan değişkenlerin yerini, temelinde kullanımın bulunduğu bir sistem alacak. CSC olarak, Amerika’da bu konuda yaklaşık 8 milyon aracı kapsayan büyük çaplı bir projeyi yaklaşık 6 ay gibi kısa bir zamanda tamamladık” dedi.

 Kasko yüzde 30 ucuzlayabilir

Esen, telematik sisteminin araçlara sonradan yerleştirilen cihazların yanı sıra otomotiv üreticileri tarafından üretim aşamasında da entegre edilebildiğini belirterek,

“Şu an başta Japon üreticiler olmak üzere bazı firmalar araçlara fabrika çıkışında bu sistemi entegre ediyor. Bu uygulamanın 2-5 yıl aralığında otomotiv sektörünün geneline yayılacağı öngörülüyor” dedi.

Sistemin yaygınlaşması için hem sigorta şirketleri hem de üreticilerle işbirliği yaptıklarını kaydeden Esen “Şu an İtalya’da yaygın olarak kullanılan sistemin ülkemizde de kullanılabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Telematik sisteminden elde edilen verileri inceleyen sigorta şirketleri, kişiye özel fiyatlandırma yapabilecek” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.