Telematik şirketi Arvento, 28 milyon dolara Türkiye lastik devinin oldu

Arvento'nun yeni sahibi belli lodu

Geçtiğimiz yıl başlayan görüşmeler sonuçlandı, Arvento hisselerinin büyük çoğunluğu lastik devine geçti. Üretim odaklı şirket, teknoloji ve pazarlama odaklı Arvento ile yeni sulara yelken açacak. Araç takip teknolojileri ve telematik markası Arvento şirketinin yeni sahibi; Sabancı ve Bridgestone ortaklığındaki lastik devi Brisa oldu. Brisa, Arvento Mobil Sistemler’ini (Arvento) satın alma sürecini tamamladığını duyurdu. İki şirket arasındaki görüşmeler 15 Aralık 2021 tarihinde bir toplantı ile duyurulmuştu.

Satın alma operasyonu Arvento’nun yüzde 88,89 sermaye payına karşılık geliyor. Şirket satın alımı için rakam açıklanmadı. Analistler yaklaşık 26 – 28 milyon dolarlık bir hisse devriden söz ediyor.

56 bin müşterili yerli telematik devi

Arvento, Türkiye pazarında araç takip ve filo yönetim sistemleri alanında önemli bir teknoloji sağlayıcısı konumunda. Toplamda 56 binden fazla filo müşterisine telematik, IoT çözümleri ve araç takip sistemleri temin ediyor.

 Bu satın alma, Brisa’nın lastik odaklı mevcut portföyünü ulaşım çözümleri alanına dönüştürmesini başlatmayı hedefliyor. Aynı zamanda, Brisa mevcut güçlü lastik ürünlerini ve servis ağını; Arvento filo yönetim platformu ile entegre ederek geliştirerek, sinerji yaratmayı hedefleri arasında sayıyor.

Brisa, Arvento’yu satın aldı

Brisa lastiğin ötesine geçiyor

Anlaşma ile ilgili olarak Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, lastiğin ötesinde hizmetlere yöneldiklerine dikkat çekerek, şunları söyledi:

Bu hamleyle beraber, bütünleşmiş mobil sistemlere ve veri analitiğine dayalı filo yönetim hizmetleri ile müşterilerimize kolaylık, verimlilik ve üretkenlik sağlayacağız.

Arvento’nun kurucu ortağı, Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Özer Hıncal konuya ilişkin konuştu. Hıncal, satın alma ile yeni fırsatlar yaratılacağını belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

Geliştirdiğimiz filo telematiği çözümlerini, Brisa’nın gücü ve sektör deneyimi ile birleştirmenin hem Arvento hem de otomotiv sektörü için büyük fırsatlar yaratacağını düşünüyorum. Sabancı Holding ve Bridgestone’nun getireceği katma değer ile Arvento’nun bir sonraki büyüme sıçramasını çok daha kolay yakalayacağına ve hedeflerine daha hızlı ulaşacağına inanıyorum.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz