Tesla Almanya fabrikasında 25 bin euroluk yeni bir EV üretebilir

Tesla, ABD ve Uzak Doğu pazarlarında yakaladığı başarısını Avrupa’da ekonomik elektrikli otomobil ile pekiştirmek istiyor. Citroen gibi markaların 23 bin avro civarına etiketlenen yeni nesil elektrikli araçlarına meydanı bırakmak istemeyen Elon Musk, Almanya’da 25 bin euroluk yeni bir elektrikli Tesla üretebilir. Elon Musk, bir Tweet atarak yeni bir açıklama yaptı. Tesla Almanya tesisinde 25 bin euroluk ekonomik bir elektrikli araç üretebilir.

Tesla CEO’su Elon Musk’un geçen Cuma günü “Giga Berlin” tesisini ziyareti sırasında yeni elektrikli araçlarının yerli üretimine ilişkin haberleri fabrika işçileriyle paylaştığı iddia edildi. Reuters’e göre “konuyla ilgili ismi verilmeyen bir kaynak” Musk’un açıklamasını doğruladı ancak elektrikli aracın üretiminin ne zaman başlayacağına dair bilgi vermedi.

Ucuz elektrikli araç rekabeti start alıyor

Bakalım bu işin arkası nasıl gelecek? Elon Musk genelde söylediklerini gerçekleştiren bir işadamı görüntüsüne sahip. 25 bin euroluk elektrikli Tesla’nın ne zaman üretileceğine yönelik bir tari verilmedi ama bu tweet ile üretim yeri belli olmuş oldu.
Tabii sadece Almanya’da değil, şirketin diğer fabrikalarında da bu araç üretilebilir. Hatta Meksika ve Hindistan gibi ülkelere kurulacak tesislerde bu aracın üretilmesi bile gündeme gelebilir. Almanya fabrikası Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı olan Tesla Model Y üretiyor.
Tesla yeni ekonomik elektrikli aracın alt gövdesinin tek parça halinde döküm yoluyla üretilebileceği maliyet azaltıcı yeni bir teknolojiye sıcak bakıyor.
Tedarikçi bilgileri Tesla’nın 2030 yılına kadar 4 milyon adet elektrikli araç üretmek istediğini ve aynı tarihe kadar toplam teslimatını 20 milyon araca çıkarmayı planladığına işaret ediyor.
Bu arada geçtiğimiz hafta Tesla Berlin fabrika yönetimi işçi maaşlarına yüzde 4 zam yapacağını duyurdu. Bu hamle, Almanya’daki Tesla işçilerinin geçen yıla göre yüzde 6’lık artışa rağmen sektör ortalamasının altında ücret aldığını iddia eden sendikaların baskısına bağlanıyor.
Wall Street Journal’e konuşan şirket içi kaynaklar, Tesla’nın Alman işçilerine Aralık ayında 1.500 Euro ikramiye ödeyeceğini ve Şubat ayından itibaren 2024’te yıllık 2.500 Euro ek zam planladığını iddia ediyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.