Testler bitti: Karsan Otonom e-ATAK Kuzey Avrupa’da yolcu taşıyacak!

karsan otonom e-atak

Karsan ve Türk teknoloji şirketi Adastec işbirliğiyle geliştirilen ilk seri üretim otonom elektrikli otobüs e-ATAK, Norveç yollarına çıkıyor. Tercihini Karsan’dan yana kullanan Norveç’in Stavanger şehrinde yolcular planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen Karsan Otonom e-ATAK ile yolculuk yapacak.

Avrupa’da ilk kez bir şehir hattında kullanılacak olan e-ATAK daha önce Romanya’ya ve ABD’nin önemli üniversitelerinden Michigan State University’e gönderilmişti. Kuzey Avrupa pazarına da sunulmasıyla Karsan adına ilkleri beraberinde getiren otonom e-ATAK modeli; 8 metre sınıfında Avrupa ve Amerika’da üretilen tek model olarak öne çıkıyor.

Amerika ve Avrupa’nın gerçek yol koşullarına hazır ilk Seviye 4 otonom özelliklerine sahip otobüsü, Stavanger bölgesindeki taşımacılık şirketi Kolumbus tarafından hizmete sunulacak. Otonom e-ATAK böylelikle, Avrupa’nın “şehir hattında kullanılacak ve şehir içi yolcularını taşıyacak ilk elektrikli otonom otobüsü” unvanını da kazanmış oldu.

Karsan Otonom e-ATAK tek şarjla 300 km menzile ulaşabiliyor

2021 yılının Eylül ayında markanın yeni e-ATA ailesi tanıtılırken Ar-Ge çalışmaları devam eden Karsan otonom e-ATAK ile yolculuk fırsatımız olmuştu. Karsan fabrikasının etrafında belirlenen bir rota üzerinde kendi kendine gidebilen e-ATAK artık Avrupa şehirlerinde yolcu taşımaya hazır.

Geniş iç mekân yapısıyla yolcu odaklı tasarlanan otonom e-ATAK, 8,3 metrelik boyutu sayesinde 52 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Aynı zamanda yolcuların konforlu ve güvenli bir hizmet alabilmesi için Türk teknoloji şirketi Adastec’in geliştirdiği Seviye 4 otonom yazılımları; e-ATAK’ın elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarıyla entegre hale getirildi.

Gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alan e-ATAK, 230 kW (312 beygir) güç üretebiliyor. 300 km’lik menzile sahip olan otonom e-ATAK, AC şarj üniteleriyle 5 saatte, DC ünitesiyle de 3 saatte şarj olabiliyor.

karsan otonom e-atak

Yalnızca rotaya göre değil rotadaki ekstra durumlara göre hareket edebiliyor

ADAS özelliklerinin ötesine geçen yardımcı sürüş sistemleriyle Karsan otonom e-ATAK, gelişmiş LiDAR sensörler ile donatılmış. Bu sensörler, lazer ışıklar göndererek 120 metreye kadar etraftaki objelerin 3 boyutlu olarak algılanmasını sağlıyor. Otonom e-ATAK’ta yüksek hassasiyette konum bilgisi ileten yüksek çözünürlüklü haritalar, GNSS, ivme ölçer ve LiDAR sensörleri sayesinde ise aracın konumu hassas ve güvenli bir şekilde belirlenebiliyor.

Ön kısımda yer alan radarın yaydığı radyo dalgalarıyla da 160 metreye kadar objelerin tespitini ve hareketini tüm hava koşullarında algılanabiliyor. Kendi kendine hareket edebilen sürücüsüz araç teknolojisi, insan faktörüne ihtiyaç duymadan yolu, trafik durumunu ve çevre şartlarını rahatlıkla çözümleyebiliyor.

Objeleri tanımlayabilen otonom e-ATAK, araç, yaya veya diğer objelere ait ayrımı kolayca gerçekleştiriyor. Böylece yayalara ve diğer canlılara karşı ekstra güvenlik sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz