Tiguan mı? Qashqai mi? Kadjar mı?

Yaklaşık 10 yıl önce ilk kez hayatımıza giren Volkswagen Tiguan, o dönemlerde crossover segmentinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ancak günümüzde bu segmentin popülerliğinin gittikçe artması, Tiguan’ın karşısına oldukça fazla dişli rakip çıkardı. O rakiplerden ikisi de aslında kuzen olan Renault Kadjar ve Nissan Qashqai.

Peki bu üç modeli karşılaştırdığımızda hangisi hangi açıdan avantajlı? İşte cevabı…

DONANIM

Üç modelinde de giriş seviyesindeki donanımlarına baktığımızda; Türkçe dil seçenekli, 5″ renkli dokunmatik ekrana sahip Tiguan’da rakiplerinin standart donanımında olmayan ön ve arka park sensörler, görsel park desteği, İkincil çarpışma freni (Multi-collision brake) standart olarak sunuluyor. Tiguan’da 3 bölgeli tam otomatik klima giriş seviyesinde yer alıyor. Kadjar ve Qashqai’de ise klima manuel olarak geliyor.

KULLANIŞLILIK

Volkswagen Tiguan’ın arka koltukları katlansa da tamamen yatırılmıyor. Kadjar ve Qashqai’nin koltukları ise katlandığında daha düz olabiliyor ve daha fazla eşyayı düz bir zemine koyabiliyorsunuz. Bu da iki kuzenin pratikliğini artırıyor diyebiliriz.

VERİMLİLİK

Nissan Qashqai’nin manuel şanzıman ile kombine edilen 1.2 litrelik benzinli DIG-T motoru fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 5,6 lt yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. Renault Kadjar’ın giriş seviyesindeki 1.2 litrelik Turbo benzinli motoru manuel şanzıman ile tıpkı Qashqai gibi 5,6 lt yakıt tüketiyor. Tiguan’da ise giriş seviyesi 1.4 lt TSI motorla satışa sunuluyor. Bu motorun ortalama yakı tüketimi ise 6,1 lt. Tabiki, bu değerlerin özel koşullarda elde edildiğini ve fabrika verilerine göre olduğunun altını çizelim. Sizin kullanımınıza göre değişecek olan yakıt tüketim değerleri bu değerlerden daha yukarıda da olabilir.

SÜRÜŞ KONFORU

Hem kabinde hem de dışarıdan bakıldığında lüks hissini veren Tiguan’ın süspansiyonları bozuk yollarda sizi biraz rahatsız edebilir. Tabiki diğer Renault modellerinde olduğu gibi Kadjar da kasislerde size yumuşak bir geçiş sunmuyor. Qashqai’nin süspansiyonları ise zemin çok bozuk olmadığı sürece sizi rahatsız etmiyor.

FİYAT

Renault Kadjar Touch donanım seviyesinde 1.2 lt benzinli motoruyla 78 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla alıcı buluyor. Nissan Qashqai’nin başlangıç fiyatı kuzeninden biraz daha az. Şimdilerde 76 bin 700 TL’ye yeni bir Qashqai sahibi olabilirsiniz. Volkswagen Tiguan’ın ise rakiplerinden oldukça yukarıda bir fiyat etiketine sahip. Donanım açısından Qashqai ve Kadjar’ın önüne geçen Tiguan bununla doğru orantılı olarak 87 bin 114 TL’den başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.

SONUÇ

Bu iddialı üç rakip arasında en iyiyi seçmek tamamen tüketici tercihlerine kalmış bir durum. Aradaki yaklaşık 10 bin TL’lik fiyat farkını vermeyi göze alanlar için Tiguan iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarken, daha az ödeyeyim ama SUV hissini yaşayayım diyenler Qahqai ve Kadjar arasında seçim yapabilir. Bu durumda maliyetin belirleyici bir etken olduğunu söyleyebiliriz.

 

Hazal ORTA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.