TOFAŞ 16 Temmuzda şalteri indiriyor

Türkiye otomotiv sektörü hareketli günlerden geçiyor. Çin otomobillerine yönelik yeni vergiler, buna rağmen ithalata devam eden Çinli markalar, artan ithal otomobil oranları, artan cari açık sektörün ajandasında ilk maddeleri oluşturuyor. Goodyear‘ın haziran başında üretimi durdurmasının ardından TOFAŞ üretime stop ettireceğini açıkladı.

Ağustos ayında Türkiye’de üretim yapan pek çok otomotiv fabrikası yıllık izne ayrılacak.

TOFAŞ’tan Kamuoyu Bilgilendirme Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Bursa’da üretim 16 Temmuz itibariyle durdurulacak.

Şirket KAP’a gönderdiği açıklamada ¨Şirketimiz Bursa fabrikasında 16.07.2024 – 20.08.2024 tarihleri arasında üretim hatlarında yapılacak planlı bakım-onarım çalışmaları ve ihracat pazarlarındaki seyir sebebiyle üretime geçici olarak ara verilecektir. Bahse konu dönemde çalışanlarımız planlı yıllık izin hak edişlerini  kullanacak olup, fabrikamızda nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.¨

Karsan-Renault-Megane-Sedan-üretimi

Türkiye otomotiv sektörü geleneksel olarak ağustos ayında izin kullanır. Bu yıl TOFAŞ’ın daha erken izne çıkması dikkatleri bunun nedenine çekti.

Şirket 2025 yılında Stellantis Grubu için K0 kodlu yeni bir ticari araç yatırımına hazırlanıyor. Bu yatırım çin üretim hatları yeniden düzenleniyor.

Şirket ayrıca Stellantis Türkiye’yi devralmak için Rekabet Kurumu onayını bekliyor.

Avrupa pazarlarındaki daralma ve tek ihraç ürünü Tipo’ya yönelik düşen talep, iç pazardaki sıkıntılarla birleşince üretimde frene basılması olağan kabul ediliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.