TOFAŞ 7 milyonuncu aracını üretti, yeni fırsatlara bakıyor

Türkiye’nin ve otomotiv devlerinden Stellantis Grubu’nun en büyük otomotiv şirketlerinden olan TOFAŞ, ilginç bir rekoru geride bıraktı. 1971’deki kuruluşundan bu yana pek çok araç üreten tesisin bantlarından 7 milyonuncu araç indi. Banttan inen 7 milyonuncu araç Fiat Egea Cross Wagon oldu. TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, 7 milyon araç üretiminden kazandıkları deneyimle yeni fırsatları yakalayabilecek durumda olduklarını vurguladı.

Doblo modelinin üretimiyle 2010’lu yıllardan itibaren üretimde sıçramalı büyüme yakalayan Tofaş Fabrikası‘nın kuruluş kapasitesi 20 bin adetti. Şimdi 450 bin adetlik üretim kapasitesine yükselen TOFAŞ, 600 çalışandan 6 bin çalışana ulaştı.

Türkiye’de 7 milyon adetlik araç üretim çıtasını geçen ilk şirket TOFAŞ oldu.

Konuya dair açıklamada bulunan TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu “Tofaş, yerli sanayi ve Ar-Ge’nin güçlenmesine dair tutkuyla çalışılan yıllar boyunca endüstriyel ve ticari alanlarda kat ettiği gelişimin yanı sıra Türkiye otomotiv sanayi ve Ar-Ge’sinin gelişiminde önemli bir rol alırken, ülkemizde pek çok ilke de imza attı. Yetkin insan kaynağımızla, teknoloji, dijitalleşme, kalite ve verimlilik seviyesiyle küresel ölçekte rekabetçi çözümler sunuyoruz. Stellantis üretim sistemi kapsamında, iş güvenliği, kalite ve verimlilik alanlarındaki değerlendirmelere göre de grup içindeki en iyi ilk 3 fabrikadan biriyiz” dedi.

Yarım asırdan fazla süredir üretim yapan tesis, bugüne kadar 25’ten fazla modeli dünya yollarına çıkardı. Üretime başlamasından bugüne kadarki süreçte toplam 3,7 milyon araç ihracatı gerçekleştirdi ve yaklaşık 43 milyar dolar ihracat geliri elde etti.

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, 2022 yılında Egea üretim bandında

Bundan sonraki dönüşümde etkin olacağız

Tofaş’ın başarılarının yeni fırsatlar içerdiğini söyleyen Cengiz Eroldu yeni dönem yaklaşımlarını da özetledi:

7 milyonluk üretim deneyimimizle bugün ülkemizde sektör lideri, Stellantis’in en iyi fabrikalarından biri ve Türkiye’nin En İyi Otomotiv Ar-Ge Merkezi konumuna geldik.

Tofaş çatısı altında satış ve satış sonrası faaliyetlerini yürüttüğümüz markalarımızın çeşitliliği, endüstriyel ve ticari alanlarda yarattığımız ekosistem ile yeni bir geleceği inşa etmek için önemli fırsatlara sahibiz. Stellantis ile hem ticari hem de endüstriyel faaliyetlerimiz açısından çok daha büyük bir dünyaya açılıyoruz.

Yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Yeni teknolojilerle dönüşen otomotiv dünyasında ürün geliştirme ve üretim merkezi olmaya devam etmek için öncü olmaya devam edeceğiz”.

 

Fiat Cumhuriyet 100 Yaşında logosuyla üretim yapacak
Fiat 2023 yılında üreteceği araçlara Cumhuriyet 100 Yaşında logosu basacak.

 

TOFAŞ’ın önemli kilometre taşları

  • 1971 yılında kuruldu.
  • 1993’de 1 milyondan fazla üretilen ilk araç olan Fiat Tempra ile Türkiye’nin ilk büyük ölçekli ihracatının gerçekleştirdi.
  • Ürettiği 2 milyonuncu araç Palio oldu ve 1998’de Türkiye’de satışa çıktı.
  • Tofaş bantlarından inen 3 ve 4 milyonuncu modeller Fiorino’ydu.
  • Tofaş’ın 2016 yılında ürettiği 5 milyonuncu aracı Egea hatchback oldu.
  • 6 milyonuncu araç ise Egea Cross olmuştu.
  • İlk otomotiv Ar-Ge merkezini kurdu.
  • Fiat Fiorino modelinin içinde yer aldığı Minicargo projesiyle ilk çoklu marka üretiminin gerçekleştirdi.
  • Doblo ile ABD ve Kanada pazarları için ürün geliştirdi, ihracat yaptı.
  • Ülkemizin ilk ve en kapsamlı bağlanabilirlik uygulamasını geliştirdi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.