Egea ve Doblo yerine corona maske ve sağlık kabini üretimine geçti

Koronavirus COVID-19 salgını etkisini giderek daha fazla hissettiriyor. Türkiye ekonomisinin en onemli sektörlerinden  otomotivi de tamamen durduracak kadar tehlikeli hale geldi. Ford, Toyota, Hyundai, Renault, Mercedes, Honda, MAN ve Karsan gibi fabrikalardan sonra Fiat ve Dodge marka araç imal eden TOFAŞ üretimi de geçici olarak durduruldu.

Şirket, yaptığı açıklama ile 20 Nisan’a kadar üretimi geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Şirket tarafından KAP’a gönderilen açıklamada, 3 Nisan akşamı mesai bitiminden itibaren iki hafta süreyle 20 Nisan 2020 tarihine kadar Bursa fabrikasında üretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verildiği bilgisi yer aldı.

Koç Holding ile FCA ortaklığındaki Tofaş şirketinin 31 Mart tarihinde KAP’a yaptığı açıklama şöyle:

“Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, yurtdışından gerçekleşen tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek, 03 Nisan 2020 akşamı mesai bitiminden itibaren iki hafta süreyle ve 20 Nisan 2020 tarihine kadar Bursa fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilmesi kararlaştırılmıştır.

Son dönemdeki gelişmeler nedeniyle alınan söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması amacıyla, üretime ara verilen süre içerisinde bazı periyodik bakım çalışmaları da mümkün ölçüde gerçekleştirilecektir. Şirketimizin İş Sürekliliği Planı ve çalışanlarımızın sağlığına yönelik tedbirler çerçevesinde, üretim dışında kalan operasyonlar ve son dönemde Koronavirüs ile mücadele kapsamında başlanan sağlık ekipmanları üretimi koşullar el verdiği sürece devam edecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıca paylaşılacaktır.”

Üretimi öncelikle yarı yarıya düşüren TOFAŞ, nisan ayı başı itibariyle corona maske ve sağlık ekipmanları üretimine yöneldi.

Diğer taraftan Tofaş da koronavirüsle mücadeleye destek olmak amacıyla tıbbı malzeme ve corona maske üretimi başlattı. Mercedes ve Ford Otosan da bu kapsamda corona maske gibi bazı sağlık malzemelerinin üretimine başladıklarını duyurmuşlardı.

Sağlık çalışanlarının virüsten korunması amacıyla Tofaş’ta geliştirilip üretilen; tıbbi destek ekipmanları, biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabini; mart ayı sonunda Bursa Şehir Hastanesi’ne teslim edilmişti.

TOFAŞ, bu ekipmanlara ek olarak bu hafta “siperlikli maske seri üretimine başlayacak.

Üretim molaları uzatılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle üretime mola açıklaması yapan uluslararası şirketlerden ikinci uzatma açıklamaları da gelmeye başladı.

Mercedes-Benz Türk üretim molasının ikinci kez uzatıldığı ilk fabrika oldu. Mercedes için otobüs üreten Hoşdere fabrikası için 5 Nisan ve Mercedes Aksaray Kamyon fabrikasında ise 10 Nisan tarihlerine kadar üretime ara verilmesi kararı 20 Nisan’a kadar uzatıldı.

Üretime başlama tarihini öteleyen ikinci şirket ise Ford Otosan oldu. Şirket, Gölcük, Yenişehir ve Eskişehir fabrikalarında 6 Nisan’a kadar geçerli üretime ara verme kararının; 13 Nisan’a ötelendiğini açıkladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.