Toyota çalışanlarına 25 yılın en yüksek maaş artışı

Dünyada elektrikli mi içten yanmalı ile kombine hibrit araçlar mı tartışmasının ana aktörlerinden biri tartışmasız Toyota. Japon global dev çarşamba günü 2023 bilançosu ile tarihi rekor rakamları açıkladı. Şirket CEO’su Sato, Toyota’yı kar, satış, gelir ve üretimde rekor seviyelere taşıdıktan sonra şimdi de refahı paylaşacağını bildirdi. Bu kapsamda Toyota çalışanlarına son 25 yılın en yüksek maaş artışı yapıldı. Japonya’daki bayi çalışanlarına dahi ayda 10 bin Yen (71 dolar) ikramiye verilmeye başlandı.

Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında şirket tarihinin en iyi sonuçlarını sunan CEO Koji Sato; Toyota’nın, hızlı genişleme aşamasını yavaşlatacağını ve büyük karlarını tedarikçilere, bayilere, çalışanlara ve elektrikli araçlardan yazılıma kadar bir dizi gelecek teknolojisine yatıracağını açıkladı.

Uzun vadeli büyüme için

“Uzun vadeli gelecekteki büyümemiz için bu platoya ihtiyacımız var,” dedi Sato, Tokyo’daki basın toplantısında. “Gelecekteki sürdürülebilir büyüme için proaktif çabalar sarf etmek istiyoruz.”

Elektrifikasyon, yazılımdan tanımlı araçlara ve yapay zekaya kadar büyüme teknolojilerine yapılan yatırımların %42 artarak 1,7 trilyon yen (10,5 milyar euro) olması planlanıyor. Bu, geçen mali yıla kıyasla 500 milyar yen (3,1 milyar euro) harcama artışı anlamına geliyor.

Toyota ayrıca tedarikçilerinde, bayilerinde, kendi ofis ve fabrikalarında maaş artışları ve daha iyi çalışma koşulları için milyarlarca dolar harcayacak.

Toyota yatırım yapıyor  ve kardan vazgeçiyor

2024’e bakıldığında, Toyota’nın küresel satışlarının %1,3 düşerek 10,95 milyon araca gerileyeceğini öngörüyor. İşletme karının önümüzdeki Mart ayına kadar %20 düşerek 4,30 trilyon yen (26,4 milyar euro) ve net karın %39 düşerek 3,57 trilyon yen (22 milyar euro) olması bekleniyor.

Düşüş, Sato’nun bu yılın başlarında uzun vadeli karlılığı sürdürmek için yeniden yapılanma ve yeniden gruplanma çabasının bir parçası olarak tanımladığı bilinçli bir duraklamanın bir parçası.

Sato, şirketin küresel rekabetin yeni bir dönemi için alışılmış düşünce biçimlerinin ötesinde verimliliği artırmak ve tüm süreçleri gözden geçirmek zorunda olduğu görüşünde. Her çalışandan, kendi çalışmalarını ve kariyerlerini nasıl geliştirebileceklerini düşünmeleri için her gün 30 dakika ayırmaları isteniyor.

Toyota Çalışanları: 25 Yıldır En Büyük Maaş Artışı

Bu yılın başlarında Toyota, tedarikçilerine daha yüksek fiyatlar ödemeye karar verdi. Ardından Japon işçilerine 25 yılın en büyük maaş artışını verdi. Nisan ayında ise şirket, rekor karlarını Japonya’daki bayilere her çalışanı için ayda 10.000 yen (71 dolar) ödemek için kullanmaya karar verdi.

Kampanya, araba bayilerinde daha iyi çalışma koşullarını teşvik etmeyi, eğitimi geliştirmeyi ve çalışan alımını ve tutmayı güçlendirmeyi amaçlıyor. Toyota, bu yıl refahı dağıtarak, enflasyonla boğuşan bir ekonomide iş ortaklarını destekliyor. Otomobil üreticisi, desteğin, pandeminin neden olduğu yıllarca süren durgunluk ve iş kesintilerinden sonra dünyanın iyileşmesiyle sürdürülebilir büyümeyi sağlamaya yardımcı olacağına inanıyor.

yeni toyota c-hr

11 milyondan fazla araç satıldı

31 Mart’ta sona eren mali yıl – Sato’nun CEO olarak ilk yılı – Toyota için rekorlar yılı oldu. Şirket, küresel satışlarda, üretimde, ciroda, işletme karında ve net karda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

  • İşletme karı ikiye katlanarak 5,35 trilyon yen (32,9 milyar euro) seviyesine çıkarak şirketin Şubat ayında yaptığı son yukarı yönlü revizyonu bile aştı.
  • Net kar ise geçen yıla kıyasla iki katından fazla artarak 4,94 trilyon yen (30,3 milyar euro) rekor seviyesine ulaştı. Ciro ise %21 artarak 45,10 trilyon yen (277,3 milyar euro) seviyesine çıktı.
  • Toyota, Daihatsu ve Hino‘nun üretimini de içeren 11,21 milyon araç üreterek rekor kırdı. Bu, geçen yıla göre %4,5’lik bir artışa işaret ediyor ve art arda üçüncü yıl üretimde artış anlamına geliyor.
  • Küresel perakende satışları ise Daihatsu ve Hino ile birlikte 11.090.108 adede çıkarak %5 artışla rekor seviyeye ulaştı. Bu artışta hibrit modellerin güçlü satışları etkili oldu.
  • Toyota, geçen mali yılda 116.654 adet saf elektrikli araç sattı. Bu rakam, Volkswagen gibi rakiplerin gerisinde kalmasına rağmen, geçen yıla göre üç kat artış anlamına geliyor.

 

Hibritlerde büyüme bekleniyor

Toyota, bu mali yılda hibrit araç satışlarının %25 artarak 4,65 milyona ulaşmasını bekliyor. Bu da şirketin küresel satışlarının %42’sini oluşturacak.

Toyota, CEO Koji Sato’nun liderliğinde rekorlar kırarak ve geleceğe yatırım yaparak güçlü bir ivme yakaladı. Şirket, hibrit araçlara odaklanarak ve elektrikli araç teknolojisini geliştirmeye devam ederek küresel otomotiv pazarında lider konumunu korumayı hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.