Toyota Corolla sedan hidrojenli motoruyla pistlere çıkacak

Yenilikçi teknoloji çalışmalarını sürdüren Toyota, motor teknolojilerini geliştirmek için motorsporlarını kullanmaya devam ediyor. Toyota, hidrojenle çalışan bir içten yanmalı motoru test etmeye başladığını duyurdu. Toyota Corolla Sport sedan üzerine yapılan bir yarış aracına yerleştirilen hidrojenli turbo motor; ORC ROOKIE Racing adı altında yarışlara katılacak.

Geliştirme aşamasında olan hidrojen yakıt hücreli motor, 21-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Fuji Super TEC 24 Saat yarışında, motorsporlarının zorlu ortamında denenecek.

Toyota Proace City: İkisi birarada, hem ticari hem özel araç

Toyota Corolla sedan hidrojenli

Hidrojen ve Toyota’yı bir araya getirince akla ilk gelen model Mirai oluyor, ancak bu sefer işler Mirai’den biraz uzakta… Toyota Mirai gibi yakıt hücreli araçlar, yakıt hücresini kullanarak hidrojenin havadaki oksijenle kimyasal olarak reaksiyonundan yararlanarak elektrik motoruna güç veren elektriği üretiyor.

Yeni motor için farklı bir yol izleyen Toyota, teknolojiyi Mirai’de kullanılan hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan motor üzerinden değil; standart bir motor üzerinden geliştirdi.

Toyota Corolla Sport sedan modelinde yer alacak olan yeni hidrojenli yakıt teknolojisi; yakıt sistemleri sıkıştırılmış hidrojenle çalışacak şekilde uyarlanmış 1,6 litre hacme sahip 3 silindirli bir turbo motorda kullanılacak.

Böyle bir motor, otomotiv endüstrisinin karbondan arındırma sürecine girmesinden dolayı bir takım avantajlara da sahip olacak. Birincisi, hidrojen benzinden daha hızlı tutuşur, bu da daha iyi etki-tepki (sürücü-araç ilişkisi) oranı anlamına gelir. İkincisi, hidrojen motorları, ses ve titreşim de dahil olmak üzere içten yanmalı motorların tüm özelliklerini korur.

Başlangıçta yarış aracında kullanılacak motorun hidrojen yakıt hücresinin Fukushima’da üretilmesi planlanıyor. Yarışçı Toyota Corolla Sport sedan modelinin hidrojenli turbo motoru; Fukushima Hidrojen Enerjisi Araştırma Alanında üretilen “yeşil hidrojen” ile şarj edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.