Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Toyota, Mercedes’i tahtından indirdi! Tesla şov yaptı

Dünyanın en değerli otomobil markası koltuğunun yeni sahibi Toyota oldu. Brand Finance’in en son raporuna göre Toyota, marka değerindeki yüzde 2’lik artışla koltuğun sahibi Mercedes-Benz’i gerisinde bıraktı. Toyota Mercedes rekabetinde Toyota, 59,5 milyar dolarlık marka değeriyle Alman rakibini tahtından eden isim oldu.

Toyota Mercedes rekabeti

2020 yılının 3. çeyreğinde Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki satışlarını artırmayı başaran otomotiv devi oldu. Ayrıca Japon şirketin net kârı da 2020 yılının 3. çeyreğinde yüzde 50 oranında arttı. Çin hükümetiyle arasındaki bağlarını iyileştiren Toyota, böylece Çin’deki satışlarını da bir önceki yıla göre yüzde 10’dan fazla artırmayı başardı.

Yükselen satışlarda Toyota’nın yeşil teknolojisinin payı yüksek diyebiliriz. Marka kısa süre önce, önümüzdeki yıl için planladığı yeni elektrikli SUV modelini duyurdu. Bu model, Toyota ve Subaru’nun birlikte geliştirdiği e-TNGA platformunu kullanan altı modellik atağın ilki olacak.

Toyota’nın yeni SUV hakkında her şey

Toyota Mercedes rekabetinin diğer oyuncusuna baktığımızda ise Alman devininin yüzde 10.5’lik bir gerileme yaşadığını görüyoruz.

en değerli 10 otomobil markası

Salgın, küresel otomobil pazarına ağır bir zarar verdi diyebiliriz. Ancak, talep özellikle ABD ve Çin pazarlarında hızlı bir şekilde toparlanmayı başardı. Otomotivde yaşanan çip sorunu nedeniyle gerileme yaşayan Honda’nın değeri yüzde 5, Nissan’ın ise yüzde 9 oranında düştü.

Otomotivdeki çip krizi

Tesla’nın güçlü adımları

Brand Finance Auto 100 2021 raporunda, bu yıl dünyanın en hızlı büyüyen otomobil markası Tesla oldu. Tesla’da yüzde 158’lik bir artış görülüyor. Otomobil şirketinin piyasa değeri 32 milyar dolara ulaştı.

Her ne kadar Tesla CEO’su Elon Musk bazı tartışmaların tam göbeğinde yer alsa da Tesla’nın piyasaya değeri bunlardan hiç etkilenmeden yoluna devam etti ve dünyanın en büyük 9 otomobil üreticisinin toplamı kadar değer kazandı. Kaliforniya merkezli marka, bu yıl satışlarındaki rekor seviyeyi kutladı. Model Y modelinin üretimini artıran Tesla, Şangay’da da yeni bir fabrika açarak, yeni pazarlara açıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.