Toyota’dan mıknatıs devrimi: Elektrikli otolar ucuzlayacak!

Hibrit teknolojisinin yanında elektrikli araçlar konusunda da çalışmalarını ara vermeden sürdüren Toyota, yeni bir keşif yaptığını duyurdu. Japon dev yeni mıknatıs dediği neodim miktarı azaltılmış mıknatıs sistemiyle, elektrikli otomobillerin maliyetlerinde ucuzlama sağlayacağını iddia etti. Bu sayede mevcut konvansiyonel otomobillerden yüzde 10 civarında daha pahalı olan elektrikli otomobillerin fiyatlarında düşüş söz konusu olabilecek. Elektrikli hibrit Toyota fiyatları ucuzlayacak. Prototip Toyotalar hazır.

Toyota’dan yeni nesil elektromıknatıs. Eski ve yeni mıknatıslar. 

 

Pahalı Neodim elementi kullanımı azaltılıyor

Yeni mıknatıs ile elektromotorlardaki mıknatıslanma için çok az bulunan metallerin kullanımı yüzde 50 oranında azalacak. Ve şu anda yaygın olarak kullanılan “neodim elementinden” daha az kullanılarak, daha düşük maliyetli üretim söz konusu olacak. Bu da özellikle elektrikli otomobillerin maliyetlerini aşağıya çekecek.

Toyota’nın elektrikli otomobil konseptleri hazır. Japon marka ilk gösteriyi Tokyo Motor Show 2017’de yapmıştı.

12 yılda, 5,5 milyon elektrikli oto satacak

Bugün 11 milyonu aşan hibrit otomobil satışıyla lider konumunu sürdüren Toyota, 2030 yılına kadar satmayı planladığı 5.5 milyon elektrik motorlu otomobili kullanıcıya daha ekonomik olarak sunacak.

Geleneksel elektromotorlarda kullanılan ve yüksek ısıda mıknatıslanma özelliğini koruyan neodim bazlı elektromotorlar, artık daha uygun maliyetli madenlerle ısıya dayanıklı şekilde üretilebilecek. Otomotiv ve robotik gibi alanlarda geniş kullanım alanına sahip yeni tip neodimi azaltılmış mıknatıs, aynı zamanda doğal kaynak kullanımını da daha verimli hale getirecek. Mıknatısın daha da geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren Toyota, aynı zamanda hem seri üretim süreci hem de yeni teknolojinin mevcut elektromotorlara entegrasyonu üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Yeni mıknatıs ile elektrikli oto fiyatları düşecek.

Elektromotorda büyük önem taşıyan mıknatısın yüksek ısılarda mıknatıslanma özelliğini kaybetmemesi gerekiyor. Bu amaçla günümüz elektromotorlarında neodim, yüksek ısılarda mıknatıslanmanın korunması için terbiyum ve disporsiyum elementleriyle birlikte kullanılıyor. Bu iki element doğada çok nadir bulunduğundan üretim maliyetlerini yükseltiyor. Yeni teknolojilerle bu iki elementin yerini lantan ve seryum ile değiştiren Toyota mühendisleri, aynı zamanda neodim kullanımını da düşürüp, performans kaybını ortadan kaldırmayı başardılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.