TürkTraktör iç pazar ve ihracatta açık ara lider

TürkTraktör, 2019 yılının ilk 9 ayında 6 bin 893 yurt içi traktör satışı ile pazar payını yüzde 45’e çıkardı. New Holland ve Case IH markaları ile pazardaki lider konumunu korudu.

TürkTraktör ihracat adetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak, 11 bin 905 adede ulaştı. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 89’unu tek başına gerçekleştirdi. TürkTraktör Ocak-Eylül 2019 toplam traktör satışı böylece 18 bin 798 adede ulaştı.

9 aylık sonuçların detaylarına bakıldığında; TürkTraktör, 15 bin 695 traktör ve 9 bin 296 adet motor üretti. Türkiye’nin toplam traktör üretiminin de yüzde 76’sını tek başına karşıladı. TürkTraktör, 2019’un ilk 9 ayını 2 milyar 723 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurt dışı cirosu ise 1 milyar 664 milyon TL oldu. TürkTraktör’ün ilk 9 aylık dönemdeki brüt kârı 363 milyon TL, FAVÖK tutarı ise 245 milyon TL oldu.

TürkTraktör 9 ayda 44 milyon TL kar etti

TürkTraktör’ün 2019’un 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla net karı yüzde 61 oranında artarak 22 milyon TL’ye; Eylül sonu itibariyle ise 9 aylık karı 44 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin brüt kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde 13,3 ve yüzde 9,0 olarak gerçekleşti. Çeyrek bazlı bakıldığında ise, 2019 yılının 3. çeyreğinde 2. çeyreğine kıyasla brüt kar ve FAVÖK rakamları sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 11 artış gösterdi.

Aykut Özüner, Türk Traktör Genel Müdürü

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner 9 aylık sonuçlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “TürkTraktör olarak, değişen ve zaman zaman zorlu şartlara rağmen ülke tarımını daha ileriye götürecek ve çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Bu yılın ilk 9 aylık döneminde ulaştığımız yüzde 45’lik pazar payı, sektördeki kesintisiz liderliğimizi 13. yılına taşıyacağımızı gösteriyor. Her geçen yıl yurt dışı satış grafiğinde de çıtayı yükseltmeye devam ediyoruz. Dünyada daha fazla sayıda çiftçinin Türkiye’deki fabrikalarımızda ürettiğimiz traktörleri kullanması bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmaya devam ediyor.”

Mart ayında Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımana sahip yerli üretim traktörleri New Holland ve Case IH markaları ile pazara sunduklarını belirten Özüner; “Eylül ayında uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli üretim traktörlerimizi lanse ettik.

Çiftçilerimizi son teknolojiyle buluşturmayı hedeflerken aynı zamanda onların bu teknolojilere erişimini kolaylaştıracak imkanlar yaratıyor ve kampanyalar düzenliyoruz. Değişen ekonomik şartlar çerçevesinde, ihtiyaç sahibi olan çiftçilerimize TürkTraktör Finans hizmetimiz ile 0.87’den başlayan çok uygun oranlarla kredi imkânı sağladık.” diye konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.