Türkiye’ye gelmeyen otomobiller 6: Fiesta adını Henry Ford’dan aldı

1972 yılında patron Henry Ford’un onayı ile Ar-ge çalışmaları başlatılan Ford Fiesta, 1976 yılında İspanya Valencia fabrikasında bantlardan inmeye başladı. Ford, bu model için bir çok isim üzerinde araştırma yaptı. Adı ne olsun; Amigo, Bambi, Bebe, Bravo, Bolero, Cherie, Tempo, Chico, Fiesta, Forito, Metro, Pony, Sierra?…
Yönetim kurulu kararıyla Bravo ismi belirlense de Henry Ford ağırlığını koydu ve Fiesta adının kullanılması konusunda ısrarcı oldu. İşte Ford’un B sınıfı çok satanı Fiesta böylece doğdu. Daha ilk üretildiği yılda 1 milyondan fazla satıldı.
Ford’un güçlü süspansiyon ve fren sistemine sahip model İngiltere’de yılın otomobili de seçilmişti. Kompakt altı sınıfta HB olarak başarılı bir başlangıç yapan Fiesta serüvenine Türk tüketicisi de 1990’lı yıllarda beri aşina.
Ancak sedan model konusunda Türkiye, B ve C sınıfta sedan cenneti olmasına rağmen Fiesta sedan modeli ile tanışamadı. Ford, Avrupa’da HB üretim olarak başlayan Fiesta yolculuğuna Brezilya fabrikasını dahil etmişti. İlk sedan versiyon da burada üretildi.
Fiesta Almanya’da üretime başladığında Ford’un yeni modeli olan ve bugün birçoğunun hatırlamadığı; Puma modeli de 1700 cc’lik değişken subap zamanlı çok daha başarılı bir motora sahipti.
Fiesta sedan dünyanın en büyük sedan pazarlarından biri olan Türkiye pazarına getirilmedi ama Latin Amerika’da gördüğü ilgiden oldukça memnundu. Brezilya’dan sonra Arjantin’de de Fiesta sedan satışa sunuldu.
2007 yılına geldiğimizde Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Ford, Verve konseptini tanıttı. Bu konsept kısa bir süre sonra bir sonraki nesil Ford Fiesta olarak yollara indi.
2008 yılında Ford Almanya fabrikalarında yeni Fiesta üretime alındı. 2009 yılında ise artan talebe bağlı olarak İspanya Valencia’daki fabrikada da Fiesta üretim kararı aldı.
Türkiye’de Ford markasının ticari araç markası olmaktan öte güçlü bir otomobil markasına dönüştüğü yıllarda 2010’da; Fiesta aynı yıllarda Kanada ve Meksika pazarına da sunuldu. Fiesta, B sınıfının en rekabetçi modellerinden biri idi, ancak sedan model bu seride de Türk tüketicisiyle buluşmadı.
Leave A Reply

Your email address will not be published.