Türkiye’ye gelmeyen otomobiller 8: Renault Avantime

Renault’un Matra’ya ürettirerek, yeni tasarım anlayışını test ettiği model olarak bilinir.
Avantime adı verilen otomobil 1999 yılında ilk tasarımlarının ortaya çıkmasından sonra 2001 yılında üretim hattına alındı. Fransız markanın büyük ve geleneksel MPV’si Espace referans alınarak üretilen bu araç, Renault’un diğer modellerdeki seri üretimini etkilememesi için Matra tesislerinde hayat buldu. 
Matra şirketinin patronu Philippe Guédon tarafından önemli beklentilerle ve ciddi yatırım yapılarak geliştirilen Avantime, beklenin aksine hayal kırıklığı modeller arasında yerini aldı. Toplamda 2 yıl içinde 8.557 adet üretildikten sonra başarısızlığı yüzünden Matra’yı da iflasa götürdü.
Gelelim teknik özellikler ve detaylarına. Neredeyse Espace kadar büyük ama tek kapılı ve B sütunu olmayan, bir nevi ev gibi bir araçtı. Bu ilginç tasarım geniş iç hacmi ile dikkat çekiyordu. Ayrıca kendisinden sonra gelecek Renault modellerinin tasarım öncülüğünü yaptı.
Ülkemizde ve dünyadaki diğer Renault modellerinde gördüğümüz kokpit detaylarının bir çoğuna sahip. Neredeyse tamamı açılabilen bir cam tavan ve 530 litreden 900 litreye çıkabilen dev bagajı ile kullanışlıydı. Ama bu özelliklerine rağmen tüketicilerce sevilmedi. 
Otomobil sürekli dört çekerdi ve 1741 kg ağırlığının yanında bir kaç ilginç motor seçeneği bulunuyordu. 
Bunlardan biri 163 beygirg ücündeki 2000 cc turbo beslemeli benzinli motordu. 150 hp’lik 2200 cc dizel motor ki bunu ülkemizdeki ticari Renault ve Espace modellerinden biliyoruz. 
Bir diğeri 3000 cc V6 benzinli motor 207 hp. V6 olan motoru ise Renault Clio’nun ortadan motorlu olan ve ülkemizde az da olsa yer alan modelinden tanıyoruz.
Minivan kategorisinde yer alan, ama coupe tasarıma sahip ve V6 motor ile nasıl yada nereye ait olduğu belirgin vurgulanmayan Avantime, 2002 yılında başladığı hayatına 2003 yılında son verildi.
Ülkemizde bir adet Oyak Renault tesislerinde olduğunu bildiğimiz Avantime için bir tane de gümrükten satın alınan olduğunu biliyoruz.Türkiye’de bilinen Avantime, Oyak Renault Bursa fabrikasında bulunuyor. 
Leave A Reply

Your email address will not be published.