Türkiye’ye uygun hibrit sedan Chery Arrizo 8 PHEV kendini gösterdi

Chery ARRIZO 8 PHEV ile 1400 km menzilli şarj edilebilir hibrit aracını tanıttı. Çinli marka uzun süredir üzerinde çalıştığı hibrit teknolojisini, geçtiğimiz yıl ekim ayında tanıttığı QPower mimarisiyle yollara çıkarmaya hazırlanıyor. 1.5 litre benzinli motorla kombine iki elektrik motoruna daha sahip araç, Türk ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulamasında yüzde 80 vergi dilimine girmesiyle rekabetçi olabilir.

1,5 T motor ve iki adet elektromotor olmak üzere üç motordan oluşan şarj edilebilir hibrit sistem, 9 çalışma modu ve 11 vites kombinasyonuna sahip. Bu sistemi üzerinde taşıyan Chery ARRIZO 8 PHEV, tamamen elektrikli sürüşle 100 kilometrenin üzerinde yol alabiliyor. Araç, 1400 kilometrenin üzerindeki toplam menziliyle de oldukça iddialı.

 

 

Aracın bataryası, yüzde 30’dan yüzde 80’e 19 dakikada (25 santigrat derecenin altında) şarj oluyor. Chery ARIZZO 8 PHEV’in WLTC normuna göre 100 kilometredeki ortalama tüketimi ise sadece 4,2 litre.

Infinite Super Electric Hybrid DHT teknolojisiyle donatılan 5’inci nesil hibrit sisteme sahip motor, 115 KW güç ve 220 Nm tork üretiyor. Tahrik motoru 150 KW güç üretip yüzde 98,5 EV mekanik verimliliği sunarken, enerji tasarrufu sağlıyor.

 

Aracın fiyatı ve tam olarak ne zaman yola çıkacağı ve Türkiye piyasasına sunulup sunulmayacağı belli değil.

1.5 lt olması vergisel açıdan fiyat avantajı yaratıyor. Şarj edilebilir hibrit yapısı ile diğer Çinli rakiplerinin getireceği araçlarla rekabet edebilir. Sedan gövde de Türk tüketicilerin beğendiği yapılar arasında.

Çinli BYD 1.5 litre motorla kombine Seal U DM-i şarjlı hibrit modelini nisan ayında Türkiye’de satışa çıkaracak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.