TUVTÜRK, “muayene için” sms ile uyarıyor ama

VW-Golf-GTI

Otomobilimin muayene tarihi gelmiş. Unutmuşum. Ama TUVTURK unutmamış. Baktım telefonumda bir SMS: “…. plakalı aracınızın muayene süresi geçmiştir. Cezai yaptırımla karşılaşmamak için muayenesini yaptırınız. Ücretsiz randevu için …”

“Ne güzel” dedim kendi kendime ve hemen randevu almak için internet sitesine girdim. Ama ne bilirdim ki, 100 km çapındaki tüm istasyonlarda tüm randevular ayın bilmem kaçına kadar kapalı (dolu).

Randevu arama maceraları arasında ki defalarca randevu alıp, sonra onu bir başka yerdeki daha uygun bir saatle değiştirip, sonunda kendime bir randevu ayarlayabildim.

Bu nedenle SMS mesajının “ceza yememe uyarısı” da boşa gitti. Çünkü zaten 10 Kasımda dolan araç muayene son günüm için 7 günlük bir gecikme kabul ediliyormuş. Bilgilendirme SMS’i bana 16 Kasım’da ulaştı. 17’si cezasız son günmüş. O tarihe de randevu Eskişehir veya Edirne gibi “yakın illerde” bulunabilirdi sanırım.

Randevu aldım ama tarih tutmuyor

İstanbul ve çevresindeki TUVTÜRK istasyonlarından Esenyurt’ta  22 Kasım’da randevu bulabildim.

Şimdi SMS ile uyarılmama rağmen, muayeneyi zamanında yaptıramayacak ve gecikme cezası ödeyeceğim ama hiç değilse yollarda dolaşırken, trafik kontrole “muayenesiz” yakalanmayacağım.

Keşke TUVTÜRK bu takibi daha verimli sonuç alınacak şekilde yapsa. Mesela 10 Kasım’daki muayene tarihi 1 Kasım’da bildirse. Böylece uyarı SMS’i de işe yarasa. Yoksa bazı “kötü niyetli kişilerin” dediği gibi TÜVTÜRK, araç sahiplerinin gerçekten cezai duruma düşmelerini istemiyordur herhalde.

Türkiye’deki milyonlarca araç TUVTÜRK muayenesine tabi. Bu araçlar bir veya iki yılda bir tüm kayıtlarıyla bu istasyonlara geliyor. Araç sahiplerinin bilgileri ellerinde. Bu bilgileri kullanıyorlar da. Keşke, araç sahiplerinin gerçekten iyine yarayacak şekilde işleyebilseler.

22 Kasım’da Esenyurt TUVTÜRK’te muayene heyecanını yaşayacağım.

http://otoajanda.com/tuvturk-kusur-tablosu-degisti/

 

Önceki İçerikSkoda Karoq’a Euro NCAP’ten ‘5 yıldız’
Sonraki İçerikGlokal DAF İkitelli, 2 yeni modelle açıldı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz