TV’de son durumu anlattık: 0 ve 2. el oto fiyatları düşüyor mu?

Otomobil sahibi olmak mı olmamak mı? Bu yıl otomobil alanlar çifte MTV (Motorlu Taşıtlar vergisi) ödeyecek. Benzin ve motorin fiyatları katlanarak gidiyor. Araba bulamayanlar, ikinci el araçlara yüzbinlerce TL fazla ödeme yaparak araç sahibi olabiliyor. Son 1 ayda 0 araç fiyatları yüzde 7 artış gösterdi. İkinci el araç piyasasında getirilen cezai sınırlamalar nedeniyle bir yavaşlama söz konusu ama fiyatlar yüzde 2 dahi olsa artış gösterdi. Peki 0 ve 2. el oto fiyatları düşüyor mu? Habertürk TV‘de bu konuda Türkiye’nin nabzını aktarmaya çalıştık.

Dolar ve euro bir süredir artmıyor ama asgari ücret yüzde 34 arttı. Bu da TOFAŞ, Ford, Hyundai, Toyota, Renault, Togg gibi üreticilerin maliyetini artırdı.

Son dört ayda enerji fiyatları yüzde 200 arttı. Otomotivde elektrik ve doğalgaz kullanımı çok yoğun. Özellikle boyahaneler bu enerji kaynaklarını yüksek seviyede kullanmak zorunda.

Enflasyon, Merkez Bankası Başkanının son açıklamasıyla yüzde 59’a yakın çıkacak ki enflasyon rakamı konusunda bu rakamın gerçekçi olmadığını düşünen hesaplamalar da var.

En sıcak yaz günlerinin yaşandığı ağustos ayında domatesin kilogramı 20-30 TL, taze fasülye 80-100 TL. Üzüm zamanı geldi, kg’ı 45 TL. Simit 10 TL.

Böylesine bir tabloda insanlar otomobil fiyatlarına odaklanmış durumda. Neden? Çünkü o bir yatırım aracı. Herkes bugün 1’e alıp, yarın 3’e satma derdinde. 300 bin lira ile 1 milyon TL arasına birikimi olanlar, araba arıyor.

Firmalar bu talebi gördü ve gerek ithalatta, gerekse üretimde gaza bastı ve 100 bin adetlerin üzerinde aylık arz oluştu. Tarihi rekor getiren bu satışlar da piyasayı tatmin etmiyor. Çünkü genel nüfusun az kısmını oluşturan yatırımcılar emtiada durmanın, nakitte kalmaktan daha iyi olduğuna eminler.

Ayrıca bu enflasyonist ortamda otomobil de dolardan eurodan altından daha çok kazandırdı.

Bu kadar belirsizlik içinde halen otomobil fiyatları ucuzlar mı soruları başrolde. Son olarak Habertürk TV’de Serap Belet’in sunduğu Haberler’de konuyu ele aldık.

9 Ağustos 2023 yayını:

Habertürk TV Halil Okşit yayını

 

12 Ağustos 2023 yayını: 

Halil Okşit Habertürk TV yayını

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.