Umut yeni modellerde

 

Özellikle aralık ayında döviz kurunda yaşanan yükselmeler,yılbaşındaki ÖTV artışı  ve yeni model yılıyla birlikte ocak ayı  tüm araçlara % 5 ile 15 arasında zam olarak yansıdı.

Yükselen kurlar ve  faizlerle birlikte toplam otomotiv pazarının 2014’te yüzde 20’ye varan oranda daralarak 700 bin adetlerde oluşması tahmin ediliyor.

Otomotivciler, bu yıl talebi canlı tutmak için umutlarını önümüzdeki aylarda showroomlara indirecekleri yaklaşık 50 yeni model ve motor seçeneğine bağladılar. 

 

Kredi sınırlama şubatta

 

Kredi sınırlamasının şubat ayı başından itibaren başlayacak olması ocakta satışları bir nebze de olsa canlı tutuyor. Stoklarındaki 2013 modelleri daha hesaplı fiyatlardan sunan otomotivciler 2014 model yılında bir parça daha zam yapmak durumunda kalacak.

Toyota 2014’ün ilk yarısında Land Cruiser Prado,  1.6 D4-D dizel Verso ve Auris Touring Sport'u getirecek. 2013’ün lideri VW de yılın ilk çeyreğinde Golf GTI’ı ardından da Golf R , yeni  Polo ve  makyajlı  Jetta’yı  satışa çıkaracak.

 

LPG’li i10 geliyor

 

Hyundai Assan’ın 2014 yenilikleri LPG’li  i10 ve yeni Elantra olacak. LPG’li i10 şubatta  devreye girecek.Ford’un yenilikleri ise ağırlıklı ticarilerde olacak. 2 tonluk Transit ilk yarıda, yeni hafif ticari Courier yılın 2’inci yarısında showroomlara inecek.

Renault, Megane ailesini ilk yarıda yenileyecek ayrıca elektrikli Zoe ve Twizy modellerini de satışa sunacak. Dacia ise yılın ilk çeyreğinde yeni Logan MCV’yi tüketiciyle buluşturacak.

 

Jeepster kasımda 

 

Jeep Cherokee’nin yenisi mayısta 1.4 ve 1.6 lt’lik motora sahip Jeepster (Compass’ın küçüğü) ise kasımda ithal edilecek.

 

Skoda’nın SUV’u Yeti’nin yeni kasası ilk çeyrekte devreye girerken Rapid Spaceback de showroomlara inecek.

 

Peugeot’nun tamamen yenilediği 308 ve 1.6 lt 270 Bg’lik   RCZ R’de  gelecek modeller arasında yer alıyor.

 

Nissan Qashqai’nin yeni kasası martta  otomobilseverlerle buluşacak. 

 

Lükslerden bombardıman

 

BMW’nin en büyük yeniliği elektrikli i3 olacak. Audi ise A3 Sedan modelinin 1.6 TDI dizel motor seçeneğini getirecek.Porsche yeni SUV modeli Macan’ın 3 lt benzinli ve dizel versiyonlarını satışa sunacak. Mercedes’in sürprizleri ise şubatta 1.5 lt 109 Bg’lik dizel-otomatik A ve B serisiyle başlayacak. Yeni C serisi ve GLA 200 nisanda ithal edilecek.

 

   Mercedes’in yeni aracı GLA 100 km’de 4.3 ile 6.6 lt aralığında yakıt tüketimine sahip.

 

 

    Audi A3 sedanın 1.6 lt dizel versiyonu önümüzdeki aylarda geliyor.

 

 

  Peugeot RCZ’nin 270 beygirlik versiyonu ithal edilecek.

 

 

 

   Nissan ‘ın crossover’ı  Qashqai tamamen yenileniyor.

 

 

Porsche Macan dizel ve benzinli motorlarla gelecek   Porsche’nin yeni SUV’u Macan 3 lt dizel ve benzinli motorla gelecek. 

 

 

Skoda Yeti 2014 Türkiye'de Yuceauto Tolga Senyucel Dogus Otomotiv    Skoda’nın SUV’u Yeti yılın ilk çeyreğinde yenileniyor.

 

 

 

 

 

Mercedes Türkiye’de otomobil üretmeye hazır değil

Daimler AG  CEO'su Dr. Dieter Zetsche Tükye’de sürdürdükleri kamyon ve otobüs üretiminden memnun olduklarını belirterek kısa vadeli hedeflerinde otomobil imalatının görünmediğini söyledi.

Hoşdere ve Aksaray’daki otobüs ve kamyon yatırımlarını yenileyerek  sürdüreceklerini belirten  Zetsche Türk otomotiv yan sanayiden yapacakları alımların artacağını dile getirdi.

 

Detroit Motor Show’da Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zetsche Türkiye’nin henüz Mercedes otomobil üretimi için uygun fizibiliteye sahip olmadığını söyledi. Otomobil imalatı için o bölgede belirli  bir satış hacmi gerektiğini kaydeden Zetsche ,”Türkiye’de yakın gelecekte otomobil üretimi öngörmüyoruz. Ama otomobil ve ticaride yan sanayi parça alımlarımızı artırmaya karar verdik” dedi.

 

Avrupa otomotiv pazarının dibi gördüğünü artık yükselişe geçildiğini belirten Zetsche  2020’ye kadar global pazarlara yönelik 30 yeni modeli pazara süreceklerini aktardı. Bunların 13 tanesinin daha önce Mercedes’in mevcut bulunmadığı segmentlerde olacağını da açıklayan CEO  markanın bugünkü önceliklerini gelişen pazarlara ve emisyon kriterlerine yönelttiğini vurguladı.

Türkiye gibi motor hacmine göre vergilendirme yapılan ülkelere avantaj sağlayan “küçük motor” (downsizing) stratejisini sürdüreceklerini söyleyen Zetsche ,” C, CLA,GLA ve yeni birçok araçta küçük ve düşük emisyonlu motorlara yer vereceğiz” dedi. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.