Volkswagen elektrikli araçta frene basıyor, Passat’a devam

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Elektrikli araç pazarı büyüyor ama her marka ve her ülke için böyle değil. Bazı Avrupa pazarlarında elektrikli araç teşviklerinin sonlandırılması, Volkswagen’in Emden fabrikasında üretimin durdurulmasına ve ağustos 300 çalışanın işine son verilmesine neden oluyor.

Alman otomotiv yayınları Volkswagen yöneticilerinin, elektrikli araç pazarının istedikleri hızda gitmediğini belirtiklerine dikkat çekiyorlar. Nordwest-Zeitung gazetesinin fabrika iş konseyini kaynak gösterdiği habere göre, ID4 tam elektrikli SUV ve markanın yeni ID7 tamamen elektrikli sedanının üretimi önümüzdeki iki hafta içinde durdurulacak.

Autonews’e göre elektrikli araç pazarı beklentilerin yüzde 30 altında seyrediyor.

Temmuz ayında I.D.4 üretimi yapan Emden fabrikasında uzatılmış tatil başlıyor. Dönüşte 300 çalışan eksik işe başlanacak.

VW fabrikasında yaz tatili uzatılıyor

Fabrikanın üç haftalık yaz tatili, elektrikli otomobillerde çalışanlar için bir hafta uzatılacak ve Emden’de halen istihdam edilen 1.500 geçici işçiden yaklaşık 300’ü Ağustos ayından itibaren işten çıkarılacak.
Alınan bilgilere göre içten yanmalı motora sahip Passat üretimi değişmeden devam edecek.
Bir VW sözcüsü konuyla ilgili gazeteye şu bilgileri verdi: “Yıl sonunda ID7’nin piyasaya sürülmesiyle fabrikadaki kapasite kullanımının yeniden artacağına eminiz.
Bilindiği gibi, Almanya, İsveç ve Fransa gibi ülkelerde sübvansiyonların durdurulması ya da azaltılmasının ardından artan EV talebinde düşüş gözleniyor. Avrupa ‘da elektrikli araçlar için büyüme beklentisi 2023 için yüzde 5 olacak öngörüleri yapılmaya başlandı.
Böylesine bir ortamda Tesla, Dacia Spring gibi modeller öne çıkıyor.

 

Önceki İçerikYeni Toyota C-HR 1.8 hibrit motor ve çift renkle geliyor
Sonraki İçerikÜnlü sanatçı elektrikli Renault’lara özel ses geliştiriyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz