Volkswagen Golf 8 sahipleri otonom sürüş deneği oldu

Tesla ile birlikte hayatımızın içine iyice dahil olan otonom sürüş sistemi, üreticilerin de geleceğe yönelik planları içerisindeki yerini koruyor. En hassas teknolojiyle işlenmesi gereken kendi kendine gidebilen arabaların gelişimine sürücülerin de yardımcı olması mümkün mü? Golf 8 modeli sahiplerini denek olarak kullanan Volkswagen ve Bosch, otonom teknolojilerine yeni bir yöntem daha katıyor.

Yeni Golf 8, sürüş sırasında Bosch’un yol izi teknolojisi için bilgileri hafızasında saklıyor ve üreticiye aktarıyor. Bulut tabanlı hizmet, çok katmanlı yüksek çözünürlüklü haritalar sağlamak ve bunları güncel tutmak için sensörlerden gelen gerçek dünya trafik verilerini kullanıyor.

Otomobiller gelecekte kendi kendilerini süreceklerse oldukça hassas dijital haritalara ihtiyaçları olacak ve bu haritalarda, tam olarak nerede olduklarını bilecekler. İşte Bosch yol izinin sunduğu şey tam olarak bu. Radar ve video sensörlerinden alınan bilgilerin yanı sıra araç hareket verilerinden de yararlanan sistem; ortak navigasyon haritalarını ilave katmanlarla destekleyerek araç yerelleştirme ve kontrolü sağlıyor. Bu ek katmanlar tipik harita formatlarıyla da uyumlu halde toparlanıyor.

Yol izini ayarlamak için şu anda veriler oluşturuluyor, 2023’ten itibaren araçlarda yol izi ile birlikte bazı servisler sunulmaya başlayacak. Bosch sürekli olarak yol izini genişletmek ve güncel tutmak için mevcut verileri kullanmayı planlıyor.

Dijital İkizini Oluşturabiliyor

Avrupa’da lider durumda olan Volkswagen Golf 8 modelini diğer otomobiller takip edecek. Geliştirilen çözüm şu şekilde çalışıyor; araç filosu, yoldayken çevre sensörleri kullanarak yol işaretleri, bariyerler, engeller ve şerit çizgileri gibi işaretler hakkında bilgi topluyor. Araçlar, VW bulut sistemi üzerinden verileri tamamen anonim olarak ve sadece harita katmanları için gerekli olan bilgileri Bosch bulut sistemine gönderir. Yol izi, Bosch bulut sisteminde oluşturulur ve gerçek ortamın bir çeşit dijital ikizini üretir.

Bosch yol izi sayesinde araçlar yüksek doğruluk oranıyla bulundukları konumu belirleyebilir. Gerçek zamanlı olarak her araç, çevre sensörlerinin sağladığı mevcut bilgileri, dijital ikizinin bilgileriyle karşılaştırır.

Bu karşılaştırma, araçların yüksek doğruluktaki bir haritada şeritteki konumlarını son derece hassas bir şekilde birkaç desimetreye kadar doğru bir şekilde belirlemelerini sağlar. Radarın kullanılması, lokalizasyonun sis, yağmur ve kar gibi kameranın çerçevesini algılamasını imkansız olmasa bile zor hale getiren olumsuz hava koşullarında bile güvenilir şekilde çalışması anlamına gelir.

Doğal Sürücü Davranışları Sisteme Ekleniyor

Ayrıca yol izi, sadece işaretler hakkında değil, yol geometrisi, şerit düzeni, yol işaretleri ve hız sınırları hakkında da bilgiler içerdiği için otonom araçların güzergah boyunca daha güvenli biçimde yönlendirilmesini sağlar. Belirli konumlardaki tipik sürüş davranışlarını dahi içerir. Örneğin, sürücüler bir viraja nasıl girer? Bir kavşakta frene ne kadar önce basarlar? Dönüş yapmadan önce şerit değiştirdiklerinde ne yaparlar? Bu tür soruları yanıtlamak için servis, hız, direksiyon açısı ve tekerlek hızı gibi hareket verilerini kullanır.

Gelecekte yol izi, araçlara bu bilgileri sağlayacak ve böylece otonom sürüşün mümkün olduğunca doğal, konforlu ve güvenli bir deneyim olmasına yardımcı olacaktır. Bosch ve Volkswagen, Golf 8 ile attıkları bu adımla hedeflerine biraz daha yaklaşıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.