SON DAKİKA! Volkswagen Türkiye yatırımı kararı ertelendi

Türkiye iniş çıkışlı günler yaşıyor. AB ve ABD’nin Suriye gelişmelerine karşı yaptırım uygulamaları başlarken, son bilgilerden biri de Almanya’dan Volkswagen’den geldi. Volkswagen Türkiye yatırımı kararı son haberlere göre ertelendi.

Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapacağını ilk yazan ve bu konudaki gelişmeleri ilk duyuran yayın olmasıyla bilinen Handelsblatt, dün “Volkswagen Türkiye yatırım kararı ertelendi” haberiyle gündeme geldi.

İşte Martin Murphy ve Ozan Demircan imzasıyla yayınlanan Handelsblatt’ın son haberi:

Habere göre “Bir milyar avronun üzerinde yatırım yapmak isteyen Volkswagen gibi büyük bir şirketin bakış açısına göre, Türkiye’nin kuzey Suriye’yi işgal etmesi öngörülemeyen koşullar yaratıyor.”

Volkswagen yatırımı için son dakika! Passat Türkiye’de üretilebilecek mi?

Frankfurt kaynaklı habere göre Volkswagen Yönetim Kurulu yeni bir otomobil fabrikasının inşası için yoğun bir mesai yürütüyor. Fabrikanın Türkiye’de, İzmir Limanı’na da yakın Manisa’da kurulacağı yüzde 99 netleşmişti. Alman dev bunun için Manisa’da yeni bir şirket de kurarak, adım adım resmi kararı açıklamaya yöneliyordu.

“Volkswagen İcra ve Denetleme Kurulları bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Her iki komitenin temsilcilerine göre, fabrikanın konumu diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında oldukça ucuz ve daha iyi lojistik fırsatları sunuyor. Bu nedenle karar Bulgaristan ve diğer AB ülkelerine karşı verildi.”

“Ancak, Türk askeri birliklerinin Suriye’nin kuzeyine girmesiyle durum temelden değişti. Handelsblatt ekibinin Pazartesi akşamı Volkswagen’e yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre “Bu ortamda, yatırım kararı Türkiye lehine verilemezdi. Bu nedenle sözleşmelerdeki imza geçerliliğini en azından şu günler için yitirdi.”

Türkiye şu günlerde Suriye’nin kuzeyindeki savaş nedeniyle uluslararası alanda ağır bir eleştiri bombardımanı altında.

Alman hükümeti bu Pazartesi askeri operasyona derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Volkswagen, eylül ayı sonlarında Manisa Ticaret Odası’na bağlı  Türkiye şirketini kurmuştu. Yaklaşım 1 milyar TL sermayeli şirket yeni yatırım için resmi açıklamaları bekliyordu. Uzmanlar, Sureyi hareketinin böyle bir kararı engellemesinin normal sayılması gerektiğini belirtiyorlar.

Volkswagen’in karar verici tarafının Türkiye’de Passat ve Superb üretecek tesis kurmaktan vazgeçmeyeceği ama böyle bir dönemde bu kararını açıklamayı erteleyeceği iddialar arasında.

Yatırım kararının ancak Kuzey Suriye’deki savaşta sivillerin zarar görmesiyle kesinlikle rafa kaldırılacağı da öne sürülüyor.

1 Comment
  1. oto anahtarcısı says

    Ben oto anahtarı işi yapiyorum sadece bizim ulkemizdeki araclarin anahtarlarindan milyonlarca lira kazaniyorlar, Askiya alsa ne olacak almasa ne olacak ki ? Bulgaristan’a yapacaklar fabrikayi bahaneleri hazirdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.