Volkswagen Türkiye’de Transporter üretecek 4 fırsat yakalayacak

Son dönemde Türkiye otomotivinin en merak edilen konusu Volkswagen Türkiye’de üretime başlayacak mı sorusu. Bu konu henüz netleşmedi ama bir başka Volkswagen üretimi bu kargaşada gözden kaçtı. Volkswagen, 2022 yılından itibaren Türkiye’de Transporter modelini ürettirmeye başlayacak. Üretimi Volkswagen değil, onun adına Ford Otosan yapacak. Volkswagen de bunun karşılığında Avrupa’da Ford için elektrikli araç üretecek. Peki Ford’un Transit modeliyle aynı bantlarda üretilecek Volkswagen Transporter T7 ne sağlayacak? Kısaca Volkswagen Türkiye’de Transporter üretecek dört fırsat birden yakalayacak.

Geçtiğimiz haftanın son günlerinde Amsterdam’da Türkiye üretimi öncesi son kez makyajlanan Transporter T6.1 lansmanındaydım. Uluslararası basın sürüşlerinin de yapıldığı bu etkinlikte Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel ile konuştuk.

Yeni Transporter ailesinin Türkiye’de üretilmesinin piyasadaki durumlarını nasıl etkileyeceğini sorduk. Senyücel, uzun yıllara dayanan otomotiv yöneticiliği deneyimiyle sorumuzu cevapladı.

Türkiye’de ilk piyasaya çıktığı 2003 yılındaki 5. nesilden buyana 156 bin adetlik satış rakamına ulaşan Transporter, ticari yaşamın da gözdesi. Yaklaşık 17 ıldır ithal edilen bir aracın Türkiye’de üretilmesi, yerli üretim modeller arasına katılması tüketicide nasıl bir etki yaratır?

Volkswagen Transporter modelinin Türkiye’de Kocaeli’de üretimi kesinleşmişti. İlk üretim 2022’de Transporter T7 olacak.

Volkswagen Türkiye’de Transporter üretecek, hangi fırsatları yakalayacak ?

1- Yerli üretimle kamu ihalelerinin yüzde 15 avantajından yararlanacak

Senyücel, yaratacağı etkilerden en önemlisinin algı olacağını söyledi. “Tüketicinin Volkswagen Transporter algısı yerli üretimden olumlu etkilenir. Birinci etki bu olur” diyen Genel Müdür Senyücel, ikinci avantajın kamu ihalelerine yüzde 15 oranında avantajlı girebilmek olacağını dile getirdi. KAmunun kaliteli Volkswagen araçlarları kullanmak istediğini ama ithal olmaları nedeniyle ihalelerde yüzde 15 geriden başladıklarını hatırlatan Senyücel, “Yerli üretim başlayınca kamunun çok daha tercih ettiği bir model olacak” dedi.

Tolga Senyücel: Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Volkswagen Türkiye’de Transporter üretecek derken, nasıl avantajlar yakalanacağını da anlattı.

2- Ürün tedarik süreci kısalacak

Türkiye’de üretimin başlamasıyla ürün tedarik süresinin kısalması da mümkün olacak. Almanya’dan ithal edilen Transporter için 2,5-3 ay öncesinden sipariş geçildiğini söyleyen Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Tolga Senyücel, “Oysa Türkiye pazarı oldukça dinamik. Bazen iyi yönde bazen de negatif yönde müdahale etmek gerekiyor. Yerli üretimle özellikle yeni üretim talebine daha kısa sürede cevap veribilir oluruz” görüyünde.

3- Yerli üretimle fiyat avantajı olacak mı?

Gelelim en önemli konuya. İthalatın “pahalı” olduğu bir ekonomik çemberden geçtiyor Türkiye. Bu nedenle ithal araçlar euro odaklı oldukları için rekabet avantajlarını oldukça kaybetmiş durumdalar. Türkiye’de yapılacak üretimde ise bazı tedarik parçaları için TL maliyet söz konusu olacak. Tabii fiyat avantajının boyutu bilinmiyor. Çünkü Ford’a Volkswagen üretimi için ne kadar ödeneceği bilinmiyor. Ayrıca navlun maliyeti de olmayacak.

Volkswagen Passat ve Skoda Superb yatırımı son dönemin en büyük yatırımı olacak

Deneyimli otomotiv yöneticisi Senyücel ile Volkswagen’in Türkiye ile Bulgaristan arasında kaldığı öne sürülen yeni VW Passat ve Skoda Superb yatırımını da konuştuk. Senyücel, konuyla ilgili kararın alınmadığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Aslında otomotivde yepyeni bir dönem başlıyor. Avrupa’da onlarca fabrikada onlarca marka milyonlarca adet içten yanmalı motorlu araç üretim kapasitesine sahipler. Bazen az bazen çok bu kapasiteyi kullanıyorlar. Önümüzdeki yıllarda elektrikli araç üretimine geçecekler. Bu kapasiteler elektrikli araç üretimi için fazla gelecek. Elektrikli araçların üretimi daha hızlı ve şanzıman gibi parçalar içermediği için daha hızlı. Bu da belki de 10 yıl sürecek kapasite fazlası yaratacak. Bu nedenle Volkswagen’in çok çarkalı otomobil yatırımı Avrupa’nın uzun bir süre en büyük yatırımı olacak. Bu nedenle bu yatırım çok önemli. Yatırım kararı henüz verilmedi. Anladığım kadarıyla Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Afrika gibi pazarlara yönelik araçlar üretilecekse Türkiye daha ön plana çıkacak. Avrupa pazarında söz sahibi olacak bir araç üretilecekse, diğer ülkelerin şansı daha fazla. Hep beraber sonucu göreceğiz. Gelişmeleri Alman basınından izliyoruz”

 

Önceki İçerikYerli otoda yeni emisyon düzenlemesi bir ay ertelendi
Sonraki İçerikALD Filo Türkiye’de yedi yıl sonra ilk yerli CEO
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz