Volvo dizel ile 45 yıllık ilişkisini sonlandırdı

Dizel motorlu Volvo otomobilleri 2012-2016 yılları arasında toplam satışların yarısını oluştururken, bu dizellerin büyük çoğunluğu Avrupa'da satıldı.

Volvo’nun dizel ile işi bitti. Otomobil üreticisinin 2012-2016 yılları arasında küresel satışlarının yarısını oluşturan bu güç aktarma organıyla 45 yıllık ilişkisi, 26 Mart Salı günü sona erdi.

 • Şirketin kayıtlarına göre 1991 yılından bu yana 9 milyondan fazla dizel Volvo üretildi. Bu nedenle, 12 yılın hesaba katılmadığı göz önüne alındığında gerçek sayı çok daha yüksek.
 • Otomobil üreticisinin dizel motorlu son modeli, İsveç’in Torslanda kentindeki üretim hattından çıkan XC90 oldu. Bu otomobilin bir sonraki durağı, sergileneceği Göteborg’daki World of Volvo.
 • Müzeye kaldırılan büyük SUV, 2013 yılında piyasaya sürülen VEA (Volvo Motor Mimarisi) ailesinden turboşarjlı sıralı 2.0 litrelik dört silindirli bir dizele sahip.
  97 yıllık tarihinde Volvo’nun kendi bünyesinde yarattığı ve ürettiği ikinci dizeldi. İlki 2001 yılında piyasaya sürülen beş silindirli bir üniteydi ve otomobil üreticisinin İsveç Skovde’deki güç aktarma organları fabrikasında üretilmişti.
 • Bu fabrika, Volvo’nun hızla büyüyen tam elektrikli otomobil serisi için elektrikli motorlar üretmeye başladı.
 • Volvo, 2030 yılına kadar sadece elektrikli bir marka olmayı hedefliyor. Bu, 2010’lu yıllarda otomobil üreticisinin Avrupa’da sattığı otomobillerin büyük çoğunluğunun dizel olduğu düşünüldüğünde büyük bir değişim.

Her şey Temmuz 2017’de değişmeye başladı

Eski Volvo CEO’su Hakan Samuelsson, otomobil üreticisinin elektrikli güç aktarma organlarına agresif geçişini başlatarak, Avrupa’da satılan tüm yeni otomobillerin neredeyse yarısının güç aktarma organlarıyla donatıldığı bir dönemde Volvo’nun dizel motorlar üzerinde daha fazla geliştirme yapmayı durduracağını duyurdu.
Bu hamle, Avrupa’da şehir merkezlerinde dizel araçların yasaklanması tehdidi de dahil olmak üzere güç aktarma organları üzerinde artan baskılarla aynı zamana denk geldi.

Bir VW dizel ile başladı

 • Volvo’nun dizelle olan geçmişi Volkswagen ve eski PSA/Peugeot-Citroen (şimdi Stellantis’in bir parçası) ile ortaklıklara yol açtı.
 • Volvo’nun ilk dizel otomobili olan ve 1979 yılında piyasaya sürülen 244 GL D6, Volkswagen’in altı silindirli ünitesinden güç alıyordu.
 • Volvo 2008 yılında Drive-E serisini piyasaya sürdüğünde, PSA ile yapılan bir işbirliğinden kaynaklanan 1.6 litrelik bir dizele sahipti. Volvo, bu dizele sahip otomobillerin dolu bir depoyla 1.300 km gidebildiğini (menzil kaygısı yok!) ve İsveç’te “yeşil motor” olarak sınıflandırılacak kadar düşük emisyon seviyelerine sahip olduğunu söylüyor.
 • Zaman ne kadar da değişti. “Yeşil” kelimesi artık dizellerle ilişkilendirilmiyor.
 • Volvo ve diğer bazı otomobil üreticilerinin geleceği sadece elektrikli.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.