Volvo elektrikli otomobil yatırımlarında voltaj yükseltiyor

Volvo elektrikli otomobil yatırımı

Türkiye’de ilk elektrikili otomobilini gecikmeyle de olsa Ocak 2022 içerisinde sunan Volvo Cars; yeni elektrikli SUV modelleri için büyük yatırım kararı açıkladı. Şirket, İsveç’teki Torslanda fabrikasına Volvo elektrikli otomobil üretimi amacıyla 10 Milyar SEK (1 milyar Avro) yatırım yapacağını duyurdu. Üretici, yeni nesil tam elektrikli otomobilleriyle daha uzun menzil, daha hızlı şarj ve daha düşük maliyetler vaat ediyor.

10 milyar SEK tutarındaki yatırım; alüminyum gövde parçalarının mega dökümü, yeni bir batarya montaj fabrikası ve tamamen yenilenmiş boya ve final montaj atölyeleri alanlarında değerlendirilecek.

Volvo elektrikli otomobil yatırımları:

Otomobil üreticisi Volvo Cars, pil üreticisi Northvolt ile 30 milyar SEK tutarındaki bir başka yatırımı da sürdürüyor.

Her iki yatırım planı da Volvo Cars’ın 2030 yılı itibarı ile tam elektrikli bir otomobil şirketi olma hedefine doğru attığı yeni adımları temsil ediyor. Volvo elektrikli SUV üretimi için 2030 yılına kadar tüm gücünü kullanma kararını hayata geçiriyor.

volvo c40 recharge 2022

Çalışma ortamları da yenilenecek

Yeni yatırımla lojistik alanlar da yenilenecek. Şirket ayrıca, tüm çalışanlar için çalışma ortamını daha da iyileştiren mola alanları, soyunma odaları ve ofisler gibi tesis çevresindeki alanlara da yatırım yapacak.

Torslanda fabrikası, yıllık 300.000 otomobil üretim kapasitesine sahip ve Volvo Cars’ın en uzun süre çalışan üretim tesislerinden biri. Nisan 1964’te İsveç Kralı Gustaf VI Adolf tarafından açıldı ve uzun süre ülkedeki en büyük istihdam noktası oldu. Torslanda fabrikasında şu anda üç vardiya halinde çalışılıyor ve yaklaşık 6.500 kişi istihdam ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz