Volvo kendi kendine giden otomobili trafiğe çıkarıyor

Volvo Cars, 'kendi kendine giden' 100 adet Volvo modelini günlük trafik içinde İsveç'in Göteborg şehri çevresindeki halka açık yollara salarak, dünyanın ilk büyük ölçekli otonom sürüş projesinde öncü rol oynayacak.

‘Drive Me – Sürdürülebilir mobilite için kendi kendine giden otomobiller’ projesi; Volvo Car Group, İsveç Ulaştırma İdaresi, İsveç Ulaştırma Ajansı, Lindholmen Bilim Parkı ve Göteborg Belediyesi arasında ortak bir çalışma olarak sürdürülüyor ve İsveç Hükümeti tarafından destekleniyor. Amaç, otonom sürüşün toplumsal faydalarını saptamak ve İsveç ile Volvo Cars'ı gelecekteki mobilitenin geliştirilmesinde lider konuma getirmek.

Deney, Göteborg ve çevresinde seçilen yolların yaklaşık 50 kilometresini kat edecek ‘kendi kendine giden’ otomobilleri içerecek. Tipik banliyö arterleri olan bu yollar, otoyol koşullarına sahip ve sık sık trafik sıkışıklığına maruz kalıyor.

BU araçlarda , sıkışık trafikte ilerlerken, tüm sürüşü otomobil kendi kendine üstlenirken, direksiyondaki sürücü tamamen özgür bir şekilde kitap, dergi, gazete okuyabilecek, internette gezebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.