Volvo parayı Asyalılara yatırdı

2019 yılından itibaren üretilecek tüm yeni Volvo otomobillerin elektrikli olacağı konusunda taahhütte bulanan Volvo Car Group, gelecek nesil Volvo ve Polestar modellerinde kullanacağı multi-milyar dolarlık lityum iyon pilleri için Çinli CATL ve Koreli LG Chem anlaşmalar imzaladı.

Anlaşma Gelecek SPA2 ve mevcut CMA modüler araç platformları üzerinde üretilecek tüm modeller için küresel pil modülü tedarikini içeriyor. Volvo Cars’ın iddialı elektrifikasyon stratejisini gerçekleştirme yolunda atılmış büyük adım olarak görülüyor.

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Hakan Samuelsson, “Volvo Cars’ın geleceği elektriklidir, içten yanmalı motorların ötesine geçmeye kararlıyız. Bugün, CATL ve LG Chem ile yapılan bu anlaşmalar, iddialı elektrifikasyon hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı göstermektedir” diye konuştu.

Volvo Cars’ın ilk pil montaj hattı şu anda Belçika’nın Gent kentindeki üretim tesisinde yapım aşamasında. Montaj hattının bu yılın sonuna kadar bitmiş olması planlanıyor.

Gent’te üretilecek ilk tam elektrikli Volvo ise ödüllü küçük SUV XC40 olacak. Hali hazırda bu fabrikada XC40’ın elektrikli hibrit modelleri üretiliyor.

Volvo Cars Satınalma Kıdemli Başkan Yardımcısı Martina Buchhauser, “Bugün bu anlaşmayla önümüzdeki on yıla dair pil tedarikimizi etkin bir şekilde sağlamış olduk. Her bölgede iki tedarikçi bulundurarak, tedarik zincirimizde ileriye dönük esneklik olmasını sağlıyoruz” dedi.

Kompakt Modüler Mimari (CMA) üzerinde XC40’ın yanı sıra tamamen elektrikli Polestar 2 fastback ve Volvo’nun Geely ile birlikte sahip olduğu kardeş marka LYNK & CO’ya ait bazı modeller üretiliyor. Bu yıl itibariyle, üç model de Çin’in Luqiao kentinde Volvo tarafından işletilen bir fabrikada tek bir üretim hattı üzerinde üretilecek.

Gelecek SPA2 mimarisi, Volvo’nun kendi geliştirdiği Ölçeklenebilir Ürün Mimarisinin (SPA) yeni nesli ve önümüzdeki on yılın başlarında piyasaya sürülecek. SPA, otomobil endüstrisindeki en gelişmiş araç platformlarından biri ve şu anda 90 ve 60 Serisindeki tüm Volvo modellerinin temelini oluşturuyor. SPA2 üzerinde üretilerek piyasaya sürülen ilk Volvo, yeni nesil XC90 büyük SUV olacak.

Volvo Cars, bu yılın başında, ileriye dönük tüm model yelpazesinde kullanıma sunacağı bir dizi iyileştirilmiş ve yeni geliştirilmiş elektrikli motor seçeneği tanıttı. Mevcut T8 ve T6 Twin Engine elektrikli hibrid motorlarını ürettiği her modelde elektrikli bir seçenek olacak şekilde geliştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.