VW, Dacia’nın karşısına Jetta ile çıkmaya hazırlanıyor

FAW-VW Volkswagen Jettta 2018

Otomotiv dünyası ilginç bir dönemden geçiyor. Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya gibi yerinde sayan büyük pazarların yanı sıra Türkiye, Rusya, İran ve Arjantin gibi küçülen pazarlar piyasayı dalgalandırıyor. Çin ise ABD Başkanı Trump ile giriştiği ticaret savaşlarında yani manevralar peşinde. Bu kaotik ortamda Alman Volkswagen’in ilginç bir hamleye hazırlandığı Avrupa haber sitelerine düştü. Fransız otomotiv haber sitesi Leblogauto’nun yazdığına göre ‘Volkswagen Çin’de Jetta‘yı bağımsız marka yapmaya’ hazırlanıyor.

VW logosu olmadan kendi başına bir Jetta satın alınır mı? Bilinmez ama VW planlarında yeni marka Jetta, Dacia‘nın karşısına low-cost yani düşük fiyatlı otomobil segmentinde konumlanacak.

FAW-VW Volkswagen Jetta 2018 ön görünümü, bizim Jetta’lara pek benzemiyor.

Jetta lansmanı bu yıl yapılacak

Uzun süredir Volkswagen’in portföyüne en ucuz otomobil sınıfında bir temsilci ekleme isteği fısıldanıyordu. Lansman nihayet bu yıl ve sadece Çin’de yapılacak.

VW, Renault Grubu’nun ekonomik otomobil markası Dacia’nın yükselişini izliyor ve buna karşı çıkacak bir program arıyordu. Ama bu Avrupa için şimdilik cevap bulmayacak. Ancak Çin’de VW’nin ortağı FAW Grubu ile start verilecek.

FAW-VW Volkswagen Jetta 2018 kokpit…

 Yeni Jetta sıfırdan başlamıyor

Bu yeni markayı oluşturmak için Volkswagen boş bir sayfadan yola çıkmıyor. İlk Jetta modeli, doğrudan FAW-VW tarafından Çin’de üretilen mevcut Jetta sedandan türetilecek. Ön, arka ve içeride küçük dokunuşlara maruz bırakılacak bir Jetta olacağı söyleniyor. Artı, muhtemelen üçgen olacak yeni bir logo.

FAW-VW Volkswagen Jetta 2018 yan görünümü

İsmin nasıl belirlendiğine gelince… Akılda kalıcı, kısa ve etkili bir isim arandı. Bu da eldeki hazır Jetta’dan daha isabetli bir şey olamazdı. Ve karar verildi.

Bu kararın ardından 28 yıldır Çin’de Volkswagen Jetta adıyla satılan araç, katalogdan çıkarıldı.

Şimdi lansman için ilkbahardaki Şangay Otomobil Fuarı bekleniyor.

Önceki İçerikKodiaq ve Karoq’dan sonra yeni küçük Kamiq oldu
Sonraki İçerikDolar düştü, benzin ve motorine indirim olacak mı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz