VW Skandalı Toyota’ya yaradı

Japon otomobil üreticisi Toyota, eylül ayı satış verilerini açıkladı. Yıl başından eylüle kadar 7.49 milyon adetlik araç satışına imza atan Toyota, global satışlarda lider olan Volkswagen’i geride bırakmış oldu. Volkswagen Grubu’nun, yaşadığı emisyon skandalı satışlarına da yansıdı. Alman devi aynı dönemde 7.43 adetlik yeni araç satışı gerçekleştirdi. Liderlik el değiştirirken; her iki otomobil üreticisinin de teslimatlarında yüzde 1.5’lik düşüş yaşandı.

Emisyon değerlerini yanıltıcı yazılımla düşürdüğü ortaya çıkan ve şu sıralar tüm dünyada geri çağırdığı 11 milyon hileli aracının hatalarını düzeltmek için uğraşan Volkswagen, son altı ayın küresel satışlarında Toyota’yı geçmeyi başarmıştı.

http://www.otoajanda.com/haber/7168/volkswagen-skandali-buyuyor/

Volkswagen skandalı büyüyor

Volkswagen Grubu, en büyük pazarlardan biri olan Çin’deki taleplerin azalmasıyla da yüzleşiyor. Çin’de Volkswagen markalı otomobillerin satışlarında yılın ilk 9 ayında yüzde 7,4’lük düşüş yaşandı.

Otomobil analisti Koji Endo’ya göre, bu yılı Toyota lider olarak kapatacak. Endo ayrıca, Volkswagen’in önümüzdeli yıl skandal sebebiyle Avrupa ve Amerika’da satış zorluklarıyla yüzleşebileceğini söylerken; Çin pazarına kısa sürede dönmesinin pek mümkün olmayacağının altını çizdi.

Volkswagen tökezlerken Toyota yenilenen Prius’un teslimatlarına hazırlanıyor. Yaklaşık 7 yıldır yenilenmeyen araçla şirket daha spor bir sürüş vadediyor. Prius’un satışları yıl sonunda ilk olarak anavatanı Japonya’da başlayacak.

Toyota yeni Prius ve Land Cruiser için fabrikalarına 1,400 kişiyi istihdam edecek.

Volkswagen’in finansal performansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.