WRC sonuçları belli oldu, takımlar şampiyonu Hyundai

Bir ayağı Türkiye’de Marmaris’te de koşulan dünyanın en önemli ralli yarışı WRC sonuçları belli oldu. Markalar sıralamasında Hyundai Motorsport, 2019 WRC Dünya Ralli Şampiyonası’nı zirvede tamamladı.

Toyota Gazoo Racing WRT 362 puanla ikinci, Citroen Total WRT takımı 284 puanla üçüncü ve M-Sport Ford World Rally Team 218 puanla dördüncü oldu.

Sürücüler klasmanında Toyota Gazoo takımından Od Tanak ise 263 puanla 2019 WRC şampiyonu oldu.

Thierry Neuville, Sebastien Loeb, Dani Sordo ve Andreas Mikkelsen’den oluşan takım, Fransa, Arjantin, Sardinya ve İspanya rallilerini birinci tamamlama başarısını göstermişti. Ayrıca, 13 defa podyuma da çıkarak, zirve kovalayan Hyundai takımı; toplamda 380 puana
ulaşarak, markanın tarihinde bir ilke imza attı.

Sezonun son rallisi 14 Kasım ile 17 Kasım arasında Avustralya’da koşulacaktı. Güney Galler bölgesindeki orman yangınları nedeniyle son yarış iptal edildi. YApılmayan yarışla beraber şampiyonluğu tescillenen Hyundai Motorsport, kupasını 6 Aralık’ta teslim alacak.

Zafer ve üzüntüyü bir arada yaşayan pilotlar ve tüm takım çalışanları, yangından etkilenen herkese en iyi dileklerini iletmeyi de unutmadı.

Şampiyon takımın otomobili Türkiye’de üretildi

Şampiyon takımın kullandığı Hyundai i20 Coupe WRC otomobilin gövdesi ve alt yapısı İzmit’te üretildi. 19 Aralık 2012 tarihinde testlere başlayan i20, 2014 yılında da resmi olarak yarışlara katıldı.

Aynı sezon içerisinde Meksika Rallisi’nde ilk podyumuna Thierry Neuville ile çıkan Hyundai Takımı; daha sonra Almanya Rallisi’ni kazanarak; şampiyonluğa uzanan yolculuğun ilk adımlarını atmıştı. 2019 WRC sonuçları yapılmayan Australya etabıyla kesinleşti.

2019 WRC Dünya Şampiyonu Ott Tanak Hyundai’de

Hyundai Motorsport Takımı, Estonyalı ralli pilotu Ott Tanak’ı 2 yıllık imzayla bünyesine katarak; 2020 sezonuna hızlı bir başlangıç yapmak istiyor.

Hyundai i20 Coupe WRC ile iki yıl ralli parkurlarında zirveyi zorlamak isteyen Tanak; takımın diğer ünlü isimleri Neuville, Loeb ve Sordo’yla şampiyonluğu kovalayacak. Ott Tanak ve co-pilotu Martin Jarveoja; 2020 WRC sezonunun 14 yarışında direksiyonda olacak ve ayrıca aracın gelişimine de katkı sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.