Yeni Citroen C3 Aircross nasıl bir araba

Citroen C3 ailesine yeni bir bebek katıldı. B SUV segmentinin yeni üyesi C3 Aircross, Renault Captur, Opel Crossland X, Peugeot 2008, Nissan Juke, Fiat 500X gibi rakiplerle aynı ringe çıktı. 
Yeni C3 Aircross 4.150 mm uzunluğunda, tavan raylarıyla 1.64 mt yüksekliğinde bir araç. Bagaj hacmi 410 lt ama koltuklar yatırılınca 520 lt’ye yükseliyor. 2.40 mt uzunluğunda eşyaları taşıyabiliyor.
Yeni C3 Aircross modelini, sonbaharın kışa dönen ilk günlerinde Bodrum civarında test ettik. Araç yerden yüksekliğinin 1.60 mt gibi iddialı bir rakamı tutturması nedeniyle virajlarda yan yatma eğilimi gösteriyor. Makul hızlarda tekerlekler yola tutuşta sorun yaratmıyor. Amortisör ayarları da konfor odaklı ayarlanmış. Bu nedenle sert sportif hareketlerin etkisi içeride fazla hissedilmiyor.  Ama aracı “geyik testi” zorlamasına da girmemek lazım.Avrupa’da da önün geçilemez şekilde büyüyen küçük ve kompakt SUV pazarı Citroen için de yeni dönemin başlangıcını simgeliyor. 2020 yılına kadar pek çok yeni aracı yollara çıkarmayı planlayan Citroen, yeniliklerin ilkini 2017 sonu itibariyle C3 Aircross ile gösterdi.
Fransız markanın yeni küük kompakt +SUV modelidıştan, yandan ve arkadan bakıldığında orijinal çizgiler sunuyor. Tamamen kendine has Citroen tasarımı hatlar sizi değişik ve ilginç bir otomobil sahibi olma duygusu yaratacak kadar kendine özgü.Çİft renkli satın alınabilecek olan yeni C3 Aircross, iri tekerlekleri ve bunları çevreleyen siyah çamurluk paçalarıyla Cactüs ve yeni C3 modellerindeki yan airbump’lara gerek duymamış.
İç mekanda günümüz otomobillerinin vazgeçilmezi haline gelen dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi dikkat çekiyor. İç mekanın bir başka yanı sise geniş diz ve baş mesafesi. Bu segmentindeki bir modelde B Plus ölçüler.
Aracın genel tasarım stili dikkat çekici. Önde “kısık gözler” halinde yerleştirilmiş led gündüz farları ve bunları birleştiren krom parça ile ortadaki Citroen logosu güçlü kaput çizgisi yaratıyor. Bunların hemen altında ise dörtgen içine yerleştirilmiş ön farlar ile farklı olduğunu gösteriyor.
Yeni aracın teknolojileri arasında dikkat çeken ve 30 km hıza kadar ve 30 derece eğimi üzerindeki yokuşlarda devreye alınabilen yokuş iniş destek kontrolü, aracın yokuşlardan inişinde kontrolü eline alarak, sizin bir ey yapmanıza gerek bırakmadan en güvenli şekilde inişi tamamlamanıza yardımcı oluyor. Kötü yol koşullarında yaşanabilen kayma ve kontrolden çıkma risklerinizi azaltıyor. 
Yola yakışan bir otomobil C3 Aircross. Motor seçenekleri ile uzun yolda da tercih listenizde olabilir. 1.2 litre benzinli motorla kombine manuel ve otomatik 6 ileri şanzıman veya manuel 1.6 100 hp BlueHDI dizel.
Büyük yan camlar, opsiyonel satın alınabilen önden arkaya cam tavanla araç içi oldukça ferah ve aydınlık olabiliyor.
Araç sistemlerinde saatte 65 km’nin üzerinde hızla yol aldıktan iki saat sonra dinlenme uyarısı, yokuş kalkış destek sistemi gibi teknolojiler de görev yapıyor.Renk kombinasyonları 85. 8 gövde rengi, 3 tavan rengi ve 4 renk paketiyle yeni C3 Aircross tamamen kişiselleştirilebilir bir otomobil. Seçeneklerinizi öyle belirleyebilirsinizi ki belki de sadece sizde o renklerde bir C3 olur.
Citroen Türkiye 5 Eylül tarihinden itibaren M. Emre Doğueri’nin kaptanlığında yol alıyor. Doğueri, 20 yıllık otomotivci. Peugeot Türkiye’de 1992 yılında başlayan iş yaşamı, en son Suudi Arabistan’daki Nissan temsilciliğinin yöneticiliğine uzanmış. Galatasaray Lisesi ve sonrasında Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Doğueri, DS Automobiles markasının Türkiye temsilciliğinin kendilerinin yanı sıra Peugeot Türkiye’ye de verilmesi meselesini Yeni C3 Aircross ile birlikte avucunda buldu.
Araçta kullanılan teknolojiler arasında Grip Kontrol Sistemi dikkat çekiyor.  Aracın ön tekerlerinin çekişini kum, kar ve çamur modu gibi farklı yol kondisyonlarına göre ayarlayabiliyor. 
Arka koktuklar iki parça halinde yatırılabiliyor. Diz mesafesi de bu sınıf bir araç için iyi. Arka koltuklar sürgülü. Öne arkaya çekilebiliyor.Aracın iç tasarımında seyahat, moda ve mobilya dünyalarından esinlenilmiş. Araç içi süslemeler, evinizi hatırlatan unsurlar içeriyor. İkili-Üçlü kanepeyi çağrıştıran koltuklar, koltuk yanını andıran yan kapı panelleri gibi. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.