Yeni Cupra Formentor 2021 SUV yollara çıkıyor

Alman VW kanatları altındaki İspanyol SEAT markasının bir sportif markası olarak yola çıkan Cupra; dünyanın en genç otomobil markalarından biri. Genç matador, artan SUV rekabetine katılmaktan çekinmedi ve piyasaya üzerinde Seat markasının izlerini de taşıyan yeni Cupra Formentor 2021 SUV modelini çıkardı.

Formentor’un genel görünümü ve boyutu, diğer Volkswagen Grubu modelleri ile neredeyse aynı. 2.680 mm dingil mesafesine sahip olan SUV model, 4.450 mm uzunluğunda, 1.839 mm genişliğinde ve 1.511 mm yüksekliğinde.

Cupra SUV boyutlarıyla, bagajlarının büyük miktarlarda yük alabilmesi için yeterli alan olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Formenter SUV, 450 litrelik bagaj kapasitesi ile kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlayacak.

Yeni Cupra Formentor 2021 SUV modeli, performans amaçlı üretildiği için diğer kardeşlerine göre biraz daha yontulmuş görünüyor. Arkadaki iki stop lambasını birleştiren ışık çubuğu veya ön ışıkların stili gibi Seat tarafından üretilen otomobillerde de kullanılan bazı tasarım öğeleri yer alıyor.

Rekabetin çok yaşandığı bir segmentte, bu aracı biraz daha özel hale getirmek gerekliydi. Ve Cupra da yüksek sürüş imkânı sağlayan, 19 inç jantların taşıdığı 2 tonluk bir araç gövdesi tercih etti. Eğer Seat Leon’un spor modelleri büyüyebilseydi, kesinlikle Formentor olarak geliştirilirdi.

SEAT ile karşılaştırıldığında daha lüks bir marka olan Cupra, iç mekânında daha üst düzey kalitede malzemeler sunuyor. Formentor’un iç kısmında çoğunlukla, spor koltuk dahil olmak üzere deri kaplı parçalar yer alıyor. İç mekanda, markanın renklerini ve konseptlerini temsilen, bakır ve koyu alüminyum detaylara yer verilmiş.

Yeni Cupra Formentor 2021 SUV modelinin direksiyon simidini Seat’ın diğer modellerinden ayıran tek şey ise üzerinde Cupra logosu olması. Direksiyonun üzerinde ayrıca start-stop düğmesi ve araç sürüş modu seçim düğmesi bulunuyor.

Standart veya değeri ne olursa olsun, opsiyonel olarak tercih edilmesi gereken bir özellik dikkatleri üzerine çekiyor. Ön konsola ve iç mekana renkli bir lezzet dokunuşu getiren LED ortam aydınlatmaları, kapılar boyunca tamamen etrafınızı sarıyor.

LED aydınlatmalarla süslenen Yeni Cupra Formentor 2021 SUV modelinin sürücü koltuğuna oturduktan sonra, kullanıcıyı en başta 12 inçlik panoramik ekran içeren dijital kokpit karşılıyor. Ve dijital kokpit tamamen yenilenerek tasarlanmış.

Formentor, SEAT’ın Apple CarPlay (kablosuz) ve Android Auto bağlantısı sağlayan Full Link sistemi ile donatılmış. USB, Bluetooth ve gömülü SIM kart, araç ile etkileşimi sağlıyor. SIM kart, Formentor ile birlikte gelen Connect uygulamasına erişim sağlıyor. Böylelikle sürücüler, sürüş, park etme ve araç durumu ile ilgili verilere uzaktan erişebiliyorlar.

Formentor, biri benzinli motor ve diğeri şarj edilebilir(plug-in) hibrit olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle sunulacak. Manuel şanzıman seçeneği bulunmayan model, her iki motor seçeneğinde de DSG çift kavramalı şanzımanı bir arada kullanılacak.

Yeni Cupra Formentor 2021 SUV serisi, 310 beygir ve 400 Nm tork güç üretebilen 2.0 litrelik bir TSI motoruyla karşımıza çıkıyor.

Elektrikli motor ile bir araya gelen 1.4 litrelik bir benzinli motorlu Plug-in hibrit, 150 beygir ve 400 Nm tork üretebiliyor. 13 kilowattlık pil tarafından sağlanan menzil ise yaklaşık 50 km olarak belirlenmiş.

Teknik olarak, Formentor Seviye 2 otonom sürüş özelliklere de sahip. Uyarlanabilir hız sabitleyici gibi teknolojiler ve acil durum frenleme sistemleri yer alıyor. Sportif marka, aracında geliştirilmiş Brembo fren kullanıyor böylece frenleme sistemi üst seviyeye çıkarılmış. Ayrıca seyahat yardımcısı, yan görüş ve yola çıkış yardımı gibi çok çeşitli yardım teknolojileriyle donatılmış.

Volkswagen’den Cupra’ya bir çok markanın teknolojisini bir arada barındıran modelin başarısı merakla bekleniyor. Cupra, 2020 yılının son çeyreğinde Yeni Cupra Formentor 2021 SUV modelinin ilk örneklerini yollara çıkarmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz